Jediní lidé, kteří obtěžují gaye v dějišti zimní olympiády, jihoruském městě Soči, jsou prý zahraniční novináři. Alespoň podle názoru spolumajitele místního gay kabaretu Majak, citovaného v americkém časopise The New Republic.

"Všechny země už sem vyslaly své zpravodaje, kromě Španělů, chválabohu," postěžoval si Andrej Taničev, který za poslední měsíc musel poskytnout přes dvě stovky interview novinářům prahnoucím po popsání, jak se žije gayům v Soči po přijetí kontroverzního ruského zákona o zákazu propagace homosexuality mezi nezletilci.

"Je jich (cizích novinářů) příliš mnoho," reptá i pokladní v Taničevově klubu. "Kladou vždy stejné otázky (na pronásledování a bití gayů). Vždy říkám, že dodržujeme všechny zákony. Nikdo nás neobtěžuje a my nikoho neobtěžujeme."

Nejen obsluha, ale i hosté prý už mají plné zuby reportérů a jejich kamer, protože se netouží dostat na obrazovky. Jeden z návštěvníků tu slavil narozeniny opileckým tancem - a pak se objevil v amerických zprávách.

"Volali jsme minulý týden kvůli interview a dostali jsme 15 minut mezi Finy a Švýcary," pochlubila se americké reportérce její dánská kolegyně. Většina novinářů je z USA, nicméně rekord prý drží britská BBC, jejíž zpravodajové do klubu zavítali už čtyřikrát.

Nová pravidla podle Taničeva klub nepostihla. "Zákon se týká propagandy mezi nezletilci, ale my sem nepouštíme nikoho, komu nebylo jednadvacet," tvrdí. Podnikat prý bylo mnohem těžší před 10 lety, kdy klub otevřel a kdy se gayové styděli přijít. "Sovětský svaz býval uzavřenou zemí a měl své vlastní zvyky. Mravy se mění pomalu, pomalu roste i tolerance. Ale teď je tolerance mnohem více než před deseti lety," vysvětlil.

Server newsru.com připomněl, že Taničev před dvěma týdny v internetové televizi Dožď vyčinil starostovi Soči. Anatolij Pachomov totiž tvrdil v rozhovoru pro BBC, že v dějišti olympiády žádní homosexuálové nejsou, protože "na Kavkaze se to nesluší". Taničev si naopak myslí, že v Soči jako vyhledávaném letovisku je gayů více než v jakémkoli jiném ruském městě. A jeden podnik pro homosexuály se nalézá hned vedle starostova bydliště.

"Myslím, že (starosta) dokonale ví, že v Soči je spousta gayů," poznamenal Taničev. Nicméně připustil, že starosta mohl mít na mysli, že v Soči se nevyskytuje žádná organizace na obranu práv homosexuální menšiny, možná i proto, že zde nejsou pronásledováni. "Soči je jedno z nejtolerantnějších měst v Rusku, dokonce i ve srovnání s Moskvou," dodal.

Ruské úřady se ještě loni na nejvyšší úrovni zaručily, že homofobní zákon se nebude vztahovat na účastníky a návštěvníky olympiády a že sportovcům a turistům nehrozí žádné pronásledování. Prezident Vladimir Putin opakovaně ujišťoval, že hry v Soči se odehrají podle olympijské charty, tedy bez jakékoliv diskriminace, a to i kvůli sexuální orientaci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist