Čínská armáda poprvé testovala novou raketu schopnou nést jadernou nálož, která letí k cíli rychlostí desetkrát převyšující rychlost zvuku. Ve čtvrtek to prohlášení potvrdilo čínské ministerstvo obrany. Test prý sloužil vědeckým účelům. O zkoušce už předtím informoval americký odborný tisk.
Podle amerických expertů se zkouška rakety, kterou Pentagon označuje jako WU-14, uskutečnila 9. ledna. Čína je tak po USA jedinou zemí, která raketu typu HGV (hypersonic glide vehicle) úspěšně vyzkoušela.
Zkouška rakety letící rychlostí přes 12 300 kilometrů za hodinu proběhla na čínském území, sdělil agentuře Reuters mluvčí čínského ministerstva.
"Plánované vědeckovýzkumné testy prováděné na našem území jsou normální," uvedl mluvčí. "Nejsou namířeny proti žádné zemi ani žádnému konkrétnímu cíli," dodal.
Americký Pentagon o zkoušce věděl a její průběh sledoval, uvedl mluvčí ministerstva obrany Jeffrey Pool. "Pravidelně sledujeme aktivity cizích armád a o tomto testu jsme věděli. Jeho průběh nekomentujeme. Vyzýváme Čínu k větší transparentnosti ve vysvětlování zbrojních záměrů a cílů, aby se předešlo nedorozuměním," uvedl Pool.
Podle amerického serveru Washington Free Beacon, který o zkoušce informoval jako první, vojenští analytikové považují test nadzvukové rakety za významný krok ve vývoji zbraní, které čínská armáda označuje jako "ša-šou ťien" (zabijákův kyj). Označení vychází z čínského mýtu, ve kterém hrdina pomocí této zbraně dokázal přemoci mocnějšího protivníka.
Poslední výroční zpráva Pentagonu o chystaných zkouškách HGV rakety v Číně nic neuvádí, zmiňuje ovšem výstavbu testovacího nadzvukového větrného tunelu.
Čínské investice do vojenského vybavení se zvyšují - námořnictvo investovalo do leteckých lodí a tamní armádě se podařil vylepšit zbraňový systém DF-21D určený k ničení letadlových lodí případných nepřátel.
Nadzvukové rakety vyvíjí i Američané. V roce 2013 na výzkumných projektech utratili 200 milionů dolarů a provedli několik testovacích letů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist