Ruská výzkumná loď Akademik Šokalskij se po dvou týdnech sevření vymanila z ledového příkrovu a vyplula severním směrem, uvedl podle agentury ITAR-TASS kapitán lodi Igor Kiseljov.

Plavidlo se z ledového zajetí dostalo bez cizí pomoci a "proměnlivou rychlostí" směřuje k volnému moři, sdělil Kiseljov domovskému přístavu ve Vladivostoku na ruském Dálném východě.

Aktuální rychlost v době hlášení dosahovala podle kapitána sedm uzlů, tedy asi třináct kilometrů za hodinu. Ledové zajetí loď přestála bez jakýchkoli poruch, na palubě se nachází dvaadvacetičlenná ruská posádka.

Zbylých 52 cestujících se 2. ledna díky čínskému záchranářskému vrtulníku přepravilo na australský ledoborec Aurora Australis. Ten by podle úterních zpráv ruských médií měl k přístavu Hobart v Tasmánii dorazit během dvou týdnů.

Také čínský ledoborec Sněžný drak (Süe Lung), který pomohl při záchraně cestujících z ruské lodi a poté sám zamrzl v ledových krách, se již vlastními silami vyprostil ze zajetí a nyní pluje rychlostí šest kilometrů v hodině, uvedla čínská tisková agentura Nová Čína.

Uvolnění lodi umožnila změna větru, který začal foukat ze západu a odsunul část ker, takže se před čínským plavidlem po čtyřech dnech objevilo opět modré moře, napsala Nová Čína.

Zásoby minimálně na měsíc

Posádka Sněžného draka již dříve konstatovala, že všech 101 lidí na palubě je v bezpečí a že ledoborec, který je vybaven mimo jiné tělocvičnou, kinem, pingpongovými stoly a dalšími zařízeními, má dostatečné zásoby potravin do dubna a dost pitné vody na jeden měsíc.

V zálivu Commonwealthu u Antarktidy, největrnějším místě na planetě, postupně po Vánocích uvázla dvě plavidla. Na Štědrý den kry uvěznily ruskou výzkumnou loď, později stejný osud potkal čínský ledoborec Sněžný drak, který se vydal ruské plavidlo osvobodit.

Na pomoc uvězněným lodím se v neděli vydal i americký ledoborec Polar Star poté, co USA o pomoc požádalo Rusko, Čína i australské námořní záchranné složky.

Na palubě ruské lodi Akademik Šokalskij bylo původně 74 lidí, z toho 22 členů ruské posádky. Jak probíhala evakuace cestujících, se podívejte ve videu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist