Čína se ke zrušení stovek pracovních táborů a propuštění téměř 200 tisíc lidí, uvězněných v nich mnohdy bez soudu, zavázala už v listopadu, po tajném zasedání špiček tamější komunistické strany.
Aktivisté z lidskoprávních organizací, jako je Amnesty International, jí ale její slib nevěřili. Obávali se, že režim zruší pracovní tábory pouze "naoko" a ve skutečnosti je nahradí novými formami kontroly.
Zahraniční reportéři listu The Daily Telegraph se proto pokusili zjistit, jak to v šesti velkých pracovních táborech v okolí Pekingu vypadá nyní, dva měsíce po zveřejnění reforem.
"Čtyři z táborů jsou zavřené, z jednoho se stalo centrum pro drogově závislé a poslední se změnil v další blok místního vězení," napsali.
Lidé, kteří v táborech pracovali, jsou podle jejich zjištění skutečně na svobodě a úřady se je nesnaží nijak omezovat.
"Neřekli mi předem, že mě propustí. Jen mi oznámili, abych šla dolů, protože přišel někdo, kdo mě chce vidět. Byl to můj manžel. Potom mi přikázali, abych se převlékla, a vystrčili mě ven. Byla jsem zmatená," uvedla v rozhovoru s britskými novináři Jiang Chengfen, která v pracovním táboře strávila 15 měsíců kvůli tomu, že opakovaně kritizovala vládu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.