Za posledních třiatřicet let se v Číně mohlo narodit o 400 milionů dětí více. Čínská vláda ale už od roku 1980 pečlivě hlídá, aby rodiče měli jen jednoho potomka. Tradiční politika jednoho dítěte se dosud týkala všech obyvatel nejlidnatější země světa kromě příslušníků etnických minorit, venkovanů a v některých provinciích také Číňanů, kteří sami nemají sourozence.

To by se ale nyní mohlo změnit. Podle čínské tiskové agentury Nová Čína (Sin-chua) zvažuje komise pro národní zdraví a plánování rodičovství, že dovolí všem párům, v nichž je alespoň jeden z partnerů jedináček, pořídit si dvě děti.

Čínská média dokonce informovala o tom, že po roce 2015 by vláda mohla politiku jednoho dítěte zrušit úplně.

V případě, že by alespoň dva potomky mohla mít kterákoli čínská rodina, rostla by populace Číny od roku 2015 do roku 2020 o 9,5 milionu lidí ročně, uvedl server Quartz.com.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se