Přední americké technologické společnosti, včetně firem Apple, Google či Facebook, vyzvaly Washington, aby zabránil špionážním službám v rozsáhlém shromažďování telefonních a internetových dat.
Skandál kolem špehování elektronické a telefonní komunikace Spojenými státy propukl poté, co bývalý externí spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden v červnu vyzradil podrobnosti o tajném vládním programu na sledování internetu Prism.
"Chápeme, že vlády mají povinnost chránit občany. Odhalení z letošního léta však podtrhla potřebu reformy vládních sledovacích praktik po celém světě," uvedly podle serveru BBC firmy Apple, Google, Microsoft, Yahoo, LinkedIn, Facebook, Twitter a AOL v otevřeném dopisu. Ten není adresován pouze Baracku Obamovi, ale všem vládám, upozorňuje list Financial Times.
"Lidé nebudou používat technologie, kterým nevěří. Vlády tuto důvěru ohrozily a vlády ji musí pomoci napravit," uvádí v něm viceprezident Microsoftu Brad Smith.
Dopis zahrnuje pět principů, kterými by se globální "špehovací reforma" měla řídit. Současné praktiky prý "podkopávají svobodu" lidí.
"Zprávy o vládním špehování ukazují, že shromažďování informací vládami skutečně potřebuje větší transparentnost a nové limity," dodal generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg.
Už žádné shromažďování dat ve velkém
Podle autorů je zásadní zejména omezení vládních pravomocí ve sběru citlivých dat o uživatelích. Vlády a jejich bezpečnostní agentury by neměly mít možnost sbírat data o internetové komunikaci ve velkých objemech.
Další návrhy se týkají transparentnosti vládních pravomocí. Společnosti by například chtěly mít možnost zveřejnit počet a povahu vládních požadavků na poskytnutí uživatelských dat.
Legislativa má navíc respektovat přenos dat a "neměla by společnostem a fyzickým osobám bránit přistupovat k legálně dostupným informacím, které jsou uloženy mimo zemi," uvádí se v dopise.
Americké technologické společnosti se podle britského deníku Guardian k prvním odhalením rozsahu špionážního programu PRISM stavěly poměrně skepticky. S uveřejňováním dalších dokumentů a stoupajícím strachem z ohrožení svého byznysu se Apple, Google či Facebook nakonec rozhodli vystoupit s veřejnou výzvou.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist