V Kyjevě ve čtvrtek ve stínu demonstrací proti ukrajinské vládě začala dvoudenní schůzka ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Na přijíždějící delegace čekalo několik demonstrantů, kteří na transparentech vyzývali k zastavení násilí na protestujících.

Českou republiku na schůzce, kterou Ukrajina pořádá jako nynější předsednická země OBSE, zastupuje ministr zahraničí Jan Kohout.

Setkání se nakonec osobně účastní i ministři ze zemí Evropské unie, ačkoli řada představitelů po víkendovém tvrdém zákroku proti demonstrantům v centru Kyjeva zpochybňovala vhodnost ukrajinské metropole jako místa konání.

Na schůzku přicestovali i polský šéf diplomacie Radoslaw Sikorski a švédský ministr zahraničí Carl Bildt, kteří patřili k nejhlasitějším kritikům.

Azarov: Nepodepsali jsme kvůli ekonomice

Ukrajinský premiér Mykola Azarov v úvodu schůzky podle stanice BBC ujistil, že "dočasná pauza" v podepsání dohody o přidružení k Evropské unií je dána "výlučně ekonomickými potížemi" země. Tvrdil také, že kvůli demonstracím v Kyjevě chybějí peníze na důchody, mzdy, sociální dávky, na podporu bydlení a nemocnic.

Několik demonstrantů čekalo na ministerské delegace na příjezdové cestě u kongresového centra, kde se schůzka koná. Na transparentech žádali, aby skončily "masakry lidí" a aby politici "zastavili diktaturu".

V Kyjevě několik tisíc přívrženců opozice setrvává na náměstí Nezávislosti, kde protestují proti nepodepsání dohody s EU. Současně před sídlem parlamentu pokračuje mítink několika tisíc aktivistů vládnoucí Strany regionů na podporu prezidenta Viktora Janukovyče, který je nyní na návštěvě Číny.

Dohoda s Ukrajinou je stále možná

Ještě před schůzkou OBSE se šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák setkal s opozičním předákem Arsenijem Jaceňukem, který žádal o podporu Evropské unie pro dialog mezi ukrajinskou vládou a společností o dalším směřování země a také upozorňoval na nejasný osud sedmi nezvěstných demonstrantů.

"Jsme nadále připraveni podepsat asociační dohodu s Ukrajinou. Myslíme si, že evropská perspektiva je pro Ukrajinu nejlepší možnost, ale je důležité, aby šlo o samostatné rozhodnutí vaší země," řekl Lajčák podle serveru pravda.sk.

Do ukrajinské metropole nakonec nepřijel americký ministr John Kerry, který se oficiálně omluvil kvůli "nabitému programu". Spekuluje se, že skutečným důvodem je listopadové rozhodnutí kyjevské vlády pozastavit integrační proces s Evropskou unií. Kerryho na schůzce OBSE zastupuje jeho náměstkyně pro evropské záležitosti Victoria Nulandová.

Ta během zasedání ujistila, že USA jsou "s ukrajinským lidem, který vidí svou budoucnost v Evropě", a upozornila ukrajinské vedení, že buď vyjde vstříc tužbám lidu, anebo v zemi zavládne chaos.

Kohout: Dodržujte lidská práva

Během schůzky ministru zahraničí OBSE přednesl projev zástupce české diplomacie Jan Kohout. Věří, že Ukrajina dostojí svým závazkům v oblasti lidských práv.

"Věříme, že Ukrajina jako předsednická země OBSE dostojí své roli," prohlásil český ministr zahraničí. Připomněl, že bezpečnost mezi členskými státy OBSE závisí velkou měrou na respektu k lidským právům a základním svobodám. "Právo na mírové shromažďování je jedním z těchto základních práv," řekl Kohout.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist