Severní Korea v pátek pohrozila svému jižnímu sousedovi útokem na prezidentský palác a vládní budovy, pokud se Soul dopustí "nové provokace".

Výhrůžka zazněla v předvečer třetího výročí ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong severokorejským dělostřelectvem. Jižní Korea si výročí připomíná vojenským cvičením v oblasti ostrova.

"Před třemi lety se odvetná palba omezila na ostrov Jonpchjong, příště však bude cílem prezidentský Modrý dům a veškerá ústředí loutkového režimu," uvedla ve svém prohlášení severokorejská armáda. "Pokud nás bude jih znovu lehkomyslně provokovat, moře plamenů na ostrově Jonpchjong se změní v moře plamenů, které zaplaví Modrý dům. Prezidentka Pak Kun-hje a její klika musí dostat bolestnou lekci při ostudné porážce, kterou jihu uštědříme," dodala armáda KLDR.

Severokorejské dělostřelectvo 23. listopadu 2010 zabilo na ostrově Jonpchjong čtyři Jihokorejce, včetně dvou civilistů. Útoku předcházelo varování Pchjongjangu, aby Soul neprováděl vojenské manévry s ostrou palbou ve vodách kolem ostrova, který leží v pohraničním pásmu. Tehdy šlo o jeden z nejvážnějších přeshraničních útoků od korejské války z let 1950 až 1953.

Nová výhrůžka Severokorejců přichází v době, kdy jihokorejské námořnictvo, letectvo i pozemní jednotky opět vedou intenzivní vojenské cvičení na ostrově Jonpchjong a v jeho okolí.

Od incidentu z roku 2010 jihokorejské úřady nechaly na ostrově vystavět nové opevnění, trojnásobně zvýšily počet vojáků na Jonpchjongu a rozmístily tam nové zbraně, včetně raket, radarů a vrtulníků.

Námořní hranici mezi oběma Korejemi, která byla dějištěm krvavých střetů v letech 1999, 2002 a 2009, Pchjongjang neuznává. Podle Severní Koreje tuto hranici po skončení korejské války jednostranně vytyčily jednotky OSN vedené Spojenými státy. KLDR tvrdí, že hraniční linie byla stanovena ve prospěch Soulu a odřízla ji od vod bohatých na ryby.

Loni severokorejská armáda v době výročí ostřelování Jonpchjongu hrozila útokem na ostrov a uvedla, že lituje toho, že se jí nepodařilo poslat Jonpchjong "na mořské dno".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist