Zakladatel komunistické Severní Koreje a její "věčný prezident" Kim Ir-sen nařídil kdysi svým lékařům, aby našli způsob, jak by se mohl dožít 120 let.

Nechal analyzovat léčivé vlastnosti více než 1750 různých bylin, požadovaného věku se ale nedožil, píše list The Daily Telegraph. Kim zemřel ve věku 82 roků, zřejmě na infarkt.

O touze severokorejského vládce vypráví nová kniha, kterou napsala severokorejská vědkyně Kim So-jon. Ta byla v roce 1979 jmenovaná do čela výzkumného ústavu, jenž měl projekt na starost.

Kim So-jon v knize líčí třicetileté období, které věnovala výzkumu dlouhověkosti, uvedl jihokorejský list Čoson Ilbo. V roce 1992 ale ze své vlasti uprchla do sousední Jižní Koreje.

S nápadem ohledně prodloužení života přišel prý Kim Ir-sen poprvé, když oslavil 65. narozeniny. Tehdy nařídil, aby byli největší lékařští experti země svoláni a aby začali pracovat na tomto úkolu. Odborníci kromě jiného zkoumali účinky 1750 léčivých rostlin, které jsou registrovány v učebnicích východní medicíny, a ty nejslibnější z nich pěstovali a testovali.

Jako první ale lékaři Kimovi prý předepsali, aby se častěji smál. "Pozvali jsme komediální herce a také pěti- a šestileté děti, aby předváděli různé roztomilé kousky. Každý z vystupujících, komu se podařilo Kima rozesmát pětkrát denně, dostal ocenění za zásluhy," popsala Kim So-jon.

Veškeré vyzkoušené lékařské procedury ale Kimovi pomáhaly jen omezeně, protože diktátor požadoval zázračný lék a nebyl ochoten se náležitě starat o své zdraví.

Ve věku 78 let začal vyžadovat transfuze krve darované mladými muži. Podle Kim So-jon však přehnané léčebné procedury měly vedlejší efekty a ve skutečnosti možná spíš zhoršily Kimovy zdravotní problémy. Kim Ir-sen zemřel v červenci 1994 patrně na srdeční infarkt.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist