Francouzští policisté nejspíše dopadli muže, který v pondělí vážně poranil fotoreportéra v pařížském sídle deníku Libération a pak kolem sebe střílel u banky Société Générale. Podle pařížské prokuratury to prokázaly testy DNA.

"Je to střelec," potvrdil další, nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování agentuře AFP. Úřady mezitím zveřejnily i jméno podezřelého. Abdelhakim Dekhar už byl odsouzen v souvislosti s jednou neblaze proslulou aférou v 90. letech.

Muž s mysliveckou puškou, kterou lze ve Francii běžně pořídit s loveckou povolenkou či zbrojním pasem již za 150 eur (4000 korun), v pondělí ráno dvakrát vystřelil ve vstupní hale sídla deníku Libération a vážně zranil 23letého fotografa.

Asi hodinu po prvním útoku muž třikrát vystřelil na budovu banky Société Générale v obchodní čtvrti Défense.

Policisté při pátrání po střelci zadrželi podezřelého ve středu večer v automobilu v podzemní garáži západního předměstí Paříže Bois-Colombes. Zatčení bylo podle nejmenovaného vyšetřovatele důsledkem udání: na komisařství v Courbevoie přišel muž, který podezřelého ubytoval, a ten se mu v souvislosti s pondělní střelbou svěřil, že "udělal volovinu".

Zatčený muž, Abdelhakim Dekhar, nicméně nemohl být vyslechnut a musel být převezen do jedné pařížské nemocnice. Podle AFP, odvolávající se na policisty a vyšetřovatele, se totiž nacházel v "napůl v bezvědomí v důsledku požití léků, což byl zřejmě pokus o sebevraždu".

 

Jsem tajný agent Alžírska, hájil se

Dekhar, přezdívaný Toumi, byl v roce 1998 odsouzen ke čtyřem letům vězení v případu Florence Reyové za to, že prodal brokovnici této studentce a jejímu příteli, kteří byli odsouzeni za zavraždění pěti lidí, včetně tří policistů, během přepadení a následné honičky v říjnu 1994 na východě Paříže.

Abdelkhakim Dekhar na záběrech z bezpečnostní kamery (vlevo). Vpravo je archivní snímek

Během procesu se Dekhar marně snažil přesvědčit soud, že v prostředí radikálních levičáků se pohyboval jako tajný agent alžírské vojenské policie, pověřený infiltrovat se do řad potenciálních teroristů. Nakonec byl odsouzen k trestu, který přesně odpovídal délce pobytu ve vyšetřovací vazbě, čili vyšel na svobodu.

Ministr vnitra Manuel Valls už pogratuloval kriminalistům k zatčení Abdelhakima Dekhara, který podle "všech nyní známých faktů" byl "zapleten" do pařížské střelby.