Americká policie zastřelila před budovou Kongresu ženu, kterou pronásledovala poté, co svým vozem narazila do bezpečnostní bariéry u Bílého domu.
Žena ujížděla před policisty a dva z nich byli během pronásledování zraněni. Osmnáctiměsíční dcera, kterou vezla žena v autě, vyvázla zřejmě bez zranění. Kapitol, sídlo Kongresu, policie na několik desítek minut uzavřela, stejně jako některé ulice v jeho okolí. Motivy ženina jednání policie zatím nezná.
Čtyřiatřicetiletá Miriam Careyová v černé toyotě nejprve odmítla zastavit na policejní výzvu a najela do bezpečnostní bariéry chránící areál Bílého domu. Poté začala před policisty ujíždět směrem k přibližně tři kilometry vzdálenému Kapitolu.
Policisté ji v jednu chvíli přinutili zastavit, když však požadovali, aby z vozu vystoupila, opět se rozjela, načež začali na vozidlo střílet. O několik stovek metrů dále se srazila s policejním autem a zranila jednoho z policistů, poté narazila do dalšího vozu.
"Zranění utrpěli celkem dva policisté, oba jsou v dobrém stavu," informovala Cathy Lanierová z washingtonské policie.
Podle ní ženu nakonec policisté zastřelili, čímž honička skončila. Dítě poté předali lékařům, zranění prý neutrpělo. Že by se policie dopustila přehmatu, když střílela na automobil s malým dítětem uvnitř, Lanierová odmítla.
Podle televizní stanice CNN byla Careyová zřejmě neozbrojena, policie to však oficiálně nekomentovala. Jasný podle policistů nebyl motiv jejího počínání, policisté vyloučili pouze teroristický útok. Předseda sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Michael McCaul řekl CNN, že podle jeho informací mohla mít Careyová psychické problémy.
Policie pátrala po možných příčinách incidentu v jejím bydlišti ve městě Stamford ve státě Connecticut, kvůli čemuž přiměla opustit domovy desítky jejích sousedů v obytném komplexu.
"Když jsme odpoledne přišli domů, létaly kolem tři vrtulníky... Přijížděly nákladní vozy pyrotechniků a policisté říkali lidem, aby opustili své příbytky," řekla Krysta Valentineová, která Careyovou v komplexu vídala.
Čtvrteční incident vyděsil obyvatele Washingtonu necelé tři týdny poté, co méně než tři kilometry od místa čtvrteční střelby zavraždil psychicky nevyrovnaný muž v budově amerického vojenského námořnictva 12 lidí.
Budovy Kongresu, v nichž zákonodárci ve čtvrtek jednali o klíčovém zákonu o vládních výdajích, byly kvůli dramatické policejní akci necelou hodinu uzavřeny. Policie přinutila kolemjdoucí během incidentu schovat se v okolních budovách včetně nejvyššího soudu. Některé ulice washingtonského centra zůstaly kvůli vyšetřování události uzavřené ještě několik hodin poté.
Podle svědků byla v době incidentu situace v Kongresu velmi chaotická, poslanci prý propadli "masové panice". Uvnitř budovy kvílely sirény, lidé se ukrývali v kancelářích a chodbách v obavě z další střelby. Situaci podle agentury AP uklidňovala sněmovní stráž, jejíž příslušníci nastoupili do služby bez ohledu na to, že kvůli zablokovaným vládním financím neměli nárok na odměnu.
Ve čtvrtek večer místního času se poslanci vrátili do sněmovních sálů a rychlý zásah policistů odměnili ovacemi ve stoje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist