Nejméně deset tisíc lidí zahynulo podle odhadů místních úřadů v provincii Leyte v centrální části Filipín při řádění tajfunu Haiyan. Uvedl to v neděli šéf regionální policie, kterého citovala agentura Reuters. Dalších 300 potvrzených obětí a 2000 pohřešovaných hlásí ostrov Samar.

Podle policisty Elmera Soriy zhruba 70 až 80 procent území, přes které se tajfun v provincii Leyte přehnal, bylo zničeno. Řadu pobřežních měst a vesnic srovnaly se zemí obří vlny, v nichž se údajně utopily stovky lidí. Místní obyvatelé přirovnávají živel k tsunami.

"V sobotu večer jsme se sešli s guvernérem a dalšími činiteli. Guvernér řekl, že podle jejich odhadů přišlo o život deset tisíc lidí," sdělil Soria agentuře Reuters. Jedná se o prudké zvýšení bilance vzhledem k tomu, že v sobotu prvotní odhady hovořily o zhruba tisícovce mrtvých.

Dalších 300 mrtvých potvrdily v neděli úřady na sousedním ostrově Samar. Představitel místního úřadu pro řešení katastrof Leo Dacaynos uvedl, že 300 lidí zemřelo ve městě Basey a dalších 2000 je tam nezvěstných.

Česká ambasáda na Filipínách nemá žádné informace, že by mezi mrtvými či zraněnými měli být i Češi. "Nám se Češi, které máme na seznamu, ozývají. Přibývá potvrzení, že jsou v pořádku," uvedl konzul Jakub Černý. Jak dodal, několik jmen na seznamu ještě zůstává "otevřených", nicméně z toho se nedá nic vyvozovat, protože se nacházejí v oblasti, kde nefunguje elektřina a telefonické spojení. "Ozvali se nám i lidé, kteří standardně žijí na ostrově Leyte, že tam zrovna nebyli. Sice byli také zasaženi tajfunem, ale jinde a jsou v pořádku," dodal.

Haiyan, jenž by podle některých expertů mohl být nejsilnějším světovým tajfunem, jaký kdy zasáhl pevninu, přešel v pátek od východu k západu přes pět centrálních filipínských ostrovů.

K nejhůře poznamenaným patří město Tacloban, kde žije asi 220 000 lidí. Město zaplavily mořské vlny prý až do čtyřmetrové výšky. Na televizních záběrech bylo vidět bezvládná těla plující ve vodě, popadané stromy a sloupy elektrického vedení, zřícené domy a uplakané děti čekající na střechách ještě stojících obydlí na pomoc.

"Z vrtulníku je patrný rozsah zkázy. V kilometrovém pásu směrem od pobřeží do vnitrozemí nezůstala stát jediná stavba. Bylo to jako tsunami," popsal scénu ministr vnitra Manuel Roxas z Taclobanu. "Žádné moderní vymoženosti nefungují – telefony, elektřina, voda. Nefungují ani média, takže není způsob, jak s obyvateli komunikovat," dodal.

Úřady hlásí z Taclobanu rozsáhlé drancování obchodů. "Lidé plení nákupní střediska a supermarkety. Berou všechno, dokonce i televize a jiné spotřebiče, které později vymění za jídlo," vylíčil místní představitel Tecson John Lim.

Podle Lima úřady doposud napočítaly 300 až 400 mrtvých těl, ale jen ve městě prý může být až deset tisíc obětí. "Mrtví jsou na ulicích, v domech, pod troskami, prostě všude," řekl.

Pomoc nabízí USA, Evropská unie i Češi

Prezident Benigno Aquino uvedl, že prioritou je nyní obnovit dodávky elektřiny a telekomunikační spojení a zajistit dodávky potravinové a lékařské pomoci. Americké ministerstvo obrany oznámilo, že na žádost Manily poskytlo Filipínám své vojenské lodě, vrtulníky a letadla k pátracím a záchranným akcím a k přepravě humanitární podpory.

Evropská unie v neděli na okamžitou pomoc po ničivém tajfunu uvolnila tři miliony eur (asi 78 milionů korun). Měly by sloužit k financování základních potřeb v nejpostiženějších oblastech, vysvětlila eurokomisařka pro mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc Kristalina Georgievová. Pomoc chystají i Češi. "Ministerstvo zahraničí plánuje humanitární pomoc Filipínám, nyní pracuje na její výši a určení," sdělila ČTK mluvčí Černínského paláce Johana Grohová.

Rychlost vichru provázejícího tajfun Haiyan dosahovala v pátek na Filipínách rychlosti 235 kilometrů za hodinu a v nárazech až 275 kilometrů za hodinu. Bouře od té doby výrazně zeslábla a s větrem o rychlosti 163 kilometrů v hodině zamířila k Vietnamu. Ve středních a severních oblastech Vietnamu úřady preventivně evakuovaly více než půl milionu lidí. Příchod živlu na vietnamskou pevninu se čeká v pondělí dopoledne, napsala agentura AP.