Nejsilnější světový tajfun letošního roku udeřil v pátek na centrální část Filipín. Tropická bouře Haiyan je podle expertů zřejmě vůbec nejmocnějším světovým tajfunem, který kdy zasáhl pevninu. Vítr dosahuje rychlosti 314 kilometrů za hodinu, v nárazech až 379 kilometrů za hodinu.

Z předpokládané trasy tajfunu úřady preventivně evakuovaly milion lidí, Haiyan si přesto vyžádal už čtyři mrtvé a sedm zraněných, ničí domy, ochromil dopravu a způsobil výpadek elektřiny v celé provincii.

"Škody budou katastrofální," předpověděl americký expert na hurikány Jeff Masters.

Tajfun zasáhl nejprve jižní cíp ostrova Samar a poté se přesunul na ostrovy Leyte a Cebu, který je oblíbeným cílem turistů a kde leží také asi 2,5milionové město Cebu.

"Celá provincie je bez proudu," řekla agentuře Reuters guvernérka ostrova Samar Sharee Tanová. "Padající stromy zporážely sloupy elektrického vedení a zablokovaly silnice," dodala.

Dodávky elektřiny byly téměř úplně přerušeny i na ostrovech Leyte a Bohol. Úřady slíbily obnovit je během 24 hodin.

"Fouká tu silný vítr a nepřestává hustě pršet," uvedli pro BBC pracovníci charitativní organizace Word Vision ve filipínském Cebu. "Kolegové ve městě Tacloban prý viděli kusy železa, které létaly vzduchem jako papíroví draci," doplnili.

Bouře doprovázená lijáky vyvolala také sesuvy půdy a místní záplavy.

Na souostroví se zastavila trajektová doprava, stejně jako veškeré rybářské aktivity. V postižených oblastech nefunguje ani autobusová doprava, zrušeno bylo také téměř 450 vnitrostátních a 8 mezinárodních letů. V centrálních regionech jsou uzavřeny školy, úřady a obchody.

Tajfun Haiyan by se měl po úderu na střední Filipíny v neděli přesunout do Jihočínského moře. Ohrozit by tak mohl Vietnam a Čínu.

Souostroví zasahuje v průměru 20 mohutných bouří za rok. Většina z nich je smrtící a ničivá. Haiyan je čtyřiadvacátou takovouto bouří na Filipínách v letošním roce.

Filipínští meteorologové varují, že by mohl být stejně zničující jako loňský tajfun Bopha. Ten zabil nejméně tisíc lidí a způsobil škody za miliardu dolarů.

Region se přitom stále vzpamatovává ze zemětřesení, které na Filipínách udeřilo před měsícem.