Filipínským záchranářům se nedaří zastavit unikající palivo z trajektu, který se po srážce s nákladní lodí potopil v pátek v noci. Při nehodě zemřelo nejméně 50 lidí.

Skvrna topného oleje se už rozšířila k pobřežním vesnicím, na rybolovné oblasti a do mangrovníkových porostů vzdálených více než pět kilometrů od místa neštěstí, informovala agentura AFP.

Na palubě trajektu, který se u filipínského přístavního města Cebu srazil s nákladní lodí, bylo asi 870 lidí. Podle dostupných informací se 50 až 70 lidí stále pohřešuje. Záchranáři předpokládají, že jejich těla zůstala uvnitř vraku lodi, která po srážce klesla do hloubky asi 30 metrů.

Unikající palivo dodalo katastrofě další rozměr a záchranáři se kromě pátrání po obětech museli pustit také do boje proti unikajícímu topnému oleji. Zatím jsou ale jejich snahy marné.

"Je vidět, že to vytéká z té lodi. Je to černý topný olej," řekl AFP velitel pobřežní stráže na ostrově Cebu Weniel Azcuna. "Zasáhlo to už značnou část pobřeží tady na Cebu a taky na sousedním ostrově Mactan," dodal.

Na trajektu podle jeho informací bylo asi 120 tisíc litrů topného oleje a potápěčům se zatím nepodařilo najít místo, odkud vytéká. Neví se ani, kolik už ho do moře uniklo.

Mezi zasaženými oblastmi jsou i města Lapu-Lapu a Cordova na ostrově Mactan, kde jsou oblíbená plážová turistická střediska. Olej ohrožuje i město Talisay na Cebu, kde je prosperující rybářský průmysl.

Lodní neštěstí jsou na Filipínách poměrně častá, ať již kvůli proměnlivému tropickému počasí, špatnému stavu plavidel či nedodržování bezpečnosti námořní dopravy. V prosinci 1987 se v zemi stala nejhorší námořní tragédie v mírových dobách. Při srážce trajektu Dona Paz s tankerem zemřelo více než čtyři tisíce lidí.

Související