U filipínského přístavního města Cebu se srazil trajekt s přibližně 870 lidmi na palubě s nákladní lodí. Podle filipínských úřadů nehodu nepřežilo nejméně 34 lidí. Zatím se podařilo zachránit 751 lidí. Po dalších pátrá pobřežní stráž i místní rybáři.

Kapitán trajektu nařídil evakuaci plavidla, které se začalo naklánět a poté šlo ke dnu, řekla mluvčí pobřežní stráže Joy Villegasová. Loď se podle agentury AFP potopila půl hodiny po kolizi přibližně ve 21:00 místního času (15:00 SELČ). Na záchranné operaci se podílí dvě lodě pobřežní stráže a další plavidla z okolí. Trosečníky vyhledávají v pobřežních vodách také četné rybářské čluny. Pátrání však komplikuje tma.

"Vypadá to, že někteří lidé se nemohli dostat ven. Je mi líto dětí. Viděl jsem u boku mrtvá těla i několik lidí při záchraně," řekl místní rozhlasové stanici DZBB jeden z pasažérů trajektu Jerwin Agudong.

Na palubě trajektu, který se srazil s nákladní lodí, bylo přes 870 lidí, z toho 116 členů posádky. Nákladní loď s 36 členy posádky srážku přestála jen s menší újmou a nepotopila se.

Trajekt se blížil po celodenní plavbě z města Nasipit na jihu Filipín k molu, když se střetl s lodí plující opačným směrem. Někteří pasažéři z trajektu vyskočili. Když plavidlo začalo klesat ke dnu, posádka lidem rozdávala plovací vesty. Ve večerní tmě se však mnozí cestující obtížně orientovali, řada z nich v době nehody spala.

"Ze spánku nás vytrhl náraz, a pak vypukl chaos. Všichni jako šílení hledali záchranné vesty a skákali přes palubu," uvedla Glenda Sabillaová, která nehodu přežila.

Moře u Filipín je dějištěm lodních nehod poměrně často, ať již kvůli proměnlivému tropickému počasí, špatnému stavu plavidel či chabému respektu k bezpečnosti námořní dopravy. Stalo se tu i vůbec nejhorší lodní neštěstí v mírové historii. Při srážce trajektu Dona Paz s tankerem zemřelo v prosinci 1987 více než 4000 lidí.