Senát amerického Kongresu ve čtvrtek schválil návrh zákona zakazujícího diskriminaci homosexuálů a transsexuálů na pracovišti. Podle amerických médií přijetí zákona dokumentuje výrazný posun v zemi, pokud jde o práva homosexuálů. List The Washington Post napsal dokonce soudí, že jde o historický zákon. V dolní kongresové komoře, Sněmovně reprezentantů, však zatím stále naráží na odpor republikánské většiny.

V Senátu pro hlasovalo 54 demokratů a deset republikánů. Zákon byl schválen 19 let poté, co byl poprvé Kongresu předložen. Zatímco ještě před deseti lety otázka práva homosexuálů do značné míry rozdělovala společnost, většina Američanů, včetně většiny republikánů, tato práva nyní podporuje. Illinois se před dvěma dny stal 15. americkým státem, který legalizoval sňatek lidí stejného pohlaví.

Nicméně silné konzervativní křídlo Republikánské strany proti zákonu protestuje. Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner se opakovaně stavěl proti, protože prý vyvolá řadu soudních sporů a v důsledku povede ke ztrátě pracovních míst. Zatím není jisté, zda sněmovna bude o zákonu vůbec hlasovat.

 

Během tří dnů debaty v Senátu odpůrci zákona nevystupovali. Jen ve čtvrtek republikánský senátor Dan Coats uvedl, že zákon by mohl vést k porušování náboženského přesvědčení zaměstnavatelů.

 

Nynější americké federální zákony zakazují diskriminaci na základě pohlaví, rasy a národnostního původu. Zaměstnavatelé však mohou někoho propustit nebo nepřijmout kvůli tomu, že je homosexuál nebo transsexuál.

Související