Svržený egyptský prezident Muhammad Mursí přijel v pondělí ráno do sídla káhirské policejní akademie, kde s ním začal soudní proces. A brzy byl přerušen.

Soudce jednání po chvíli odročil kvůli hlasitému skandování stoupenců Muslimského bratrstva. Podle BBC bude soudní proces pokračovat 8. ledna.

Dalším důvodem odložení soudu bylo podle BBC Mursího odmítnutí vzít si na sebe vězeňskou uniformu.

Svržený egyptský prezident totiž soud neuznává. Chce se hájit sám a podle vyšetřovatelů ani nevypovídal s poukazem na fakt, že je stále legitimní hlavou státu. Pokud soud shledá exprezidenta vinným, hrozí mu až trest smrti.

Mursí podle reportérky britské stanice opakoval, že je stále egyptským porávoplatným prezidentem."Tohle není legitimní proces, tento proces je součástí převratu a to je zločin," prohlásil v soudní síni.

Obžalován je z podněcování k násilí a zabíjení demonstrantů při loňských prosincových protestech. Před soudem stane i 14 členů islamistického hnutí Muslimské bratrstvo, které svolalo na pondělí demonstrace svých stoupenců.

Mursího podle tiskových agentur k soudu dopravil vrtulník, ostatní obvinění byli před tribunál dovezeni v obrněných transportérech. Exprezident Mursí se objevil na veřejnosti vůbec poprvé od svého sesazení v červenci.

Před sídlem káhirské policejní akademie, která se nachází hodinu jízdy východním směrem z centra Káhiry, se podle BBC už od rána scházeli Mursího příznivci a menší zástup začal skandovat hesla na jeho podporu krátce poté, co byl přepraven k soudu.

Na místě panovaly tvrdé bezpečnostní podmínky, areál hlídají stovky policejních ozbrojenců. Poslední úsek cesty k akademii byl uzavřen, dovnitř mohou jen zaměstnanci a akreditovaní novináři.

Panují obavy, že proces prohloubí nestabilitu v nejlidnatější zemi regionu. Muslimské bratrstvo, za něž byl Mursí do čela státu zvolen, totiž dalo najevo, že hodlá čelit tvrdému postupu bezpečnostních sil vůči svým členům a přívržencům.

Proti Mursímu od loňska protestovaly tisíce Egypťanů nespokojených s rostoucím vlivem islámu, který prosazovalo bratrstvo a kterému prezident nebránil.

Armáda Mursího nakonec letos 3. července zbavila moci a od té doby ho zadržovala na neznámém místě. Během čtyř měsíců byl Mursí vyslýchán, bez povolení konzultovat své právníky. Muslimské bratrstvo chce vytrvalými pouličními protesty vojáky přinutit, aby exprezidenta vrátili do funkce.

Kromě Mursího probíhá soud i s dalším bývalým egyptským prezidentem – Husním Mubarakem.

Kerry vysvětloval zastavení vojenské pomoci

Krátce před procesem navštívil Egypt americký ministr zahraničí John Kerry. V neděli se setkal s prozatímními politickými špičkami země – prezidentem Adlím Mansúrem nebo šéfem armády Abdalem Fatahem Sisím.

Jednání s tamními představiteli zatím probíhalo v poněkud napjaté atmosféře, protože politici mluvili i o tom, proč Američané po krvavém potlačení nepokojů egyptskou armádou pozastavili Káhiře část finanční a vojenské pomoci.

USA podle Kerryho k tomuto kroku musely přistoupit, protože armáda svrhla demokraticky zvolenou vládu.

"Historie ukázala, že demokracie jsou životaschopnější a prosperují lépe než jiné alternativy vládnutí," řekl Kerry. Podle něj by měl Egypt zastavit násilí. Americký ministr ovšem zároveň zdůraznil, že Washington nadále považuje Káhiru za "nepostradatelného" partnera.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist