Bývalý zaměstnanec americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden by byl ochoten přijet do Německa a vypovídat o sledování politiků a občanů americkými tajnými službami. Berlín by ale v takovém případě musel zajistit, že Snowden bude moci v Německu zůstat a že bude v zemi v bezpečí.

V pátek to na tiskové konferenci řekl německý poslanec za Zelené Hans-Christian Ströbele, který se sešel se Snowdenem ve čtvrtek v Moskvě. Podle Ströbela by ale Snowden ze všeho nejraději vypovídal před komisí amerického Kongresu, uvedla agentura AFP.

"Snowden by nemohl přijet do Německa jen kvůli výpovědi, protože ruský azyl mu umožňuje zůstat jen v Rusku. Pokud by zemi opustil, už by se nemohl vrátit," řekl Ströbele. "Do Německa by Snowden přijel jen tehdy, pokud by se zde mohl cítit bezpečně," doplnil poslanec s tím, že v takovém případě by Snowden potřeboval záruky od německého ministerstva vnitra.

"Stále také zdůrazňoval, a to i v odpovědi na moji otázku, zda je připraven poskytnout informace v Německu před německým parlamentem, že by nejprve dal přednost předložit fakta Kongresu USA," dodal Ströbele. Před kongresovým výborem by Snowden chtěl svědčit a vysvětlit svou situaci.

Američan tak prý chce zajistit, aby rozvědky už nemohly v budoucnu narušovat právo lidí na soukromí. Podle Ströbeleho by Snowdenova výpověď byla cenná, protože díky svému dřívějšímu působení v amerických tajných službách může vynesené dokumenty správně interpretovat.

Ströbele také podotkl, že kdyby zástupci německého parlamentu chtěli Snowdena vyslechnout v Rusku, mohlo by to způsobit problémy. Snowden totiž kvůli získání ruského azylu Moskvě slíbil, že během pobytu v Rusku nezveřejní žádné informace, které by poškodily Spojené státy.

Poslanec rovněž novinářům ukázal Snowdenův dopis určený členům německé vlády a poslancům. Bývalý pracovník NSA v něm uvádí, že během své práce pro americkou rozvědku byl svědkem systematického porušování zákonů, se kterým se nemohl smířit. Zároveň napsal, že je připraven spolupracovat při objasňování informací z dokumentů NSA, které z rozvědky vynesl, pokud bude mít jistotu, že ho kvůli tomu nečeká americké pronásledování.

Uvedl také, že ho mezinárodní zájem o zveřejněné dokumenty povzbudil a posíllil v něm pocit morální povinnosti jednat. Kvůli uveřejnění se ale považuje za oběť vytrvalé štvanice.