Americký prezident Barack Obama věděl již od roku 2010 o odposlouchávání německé kancléřky Angely Merkelové americkou rozvědkou NSA. V neděli o tom informoval německý list Bild am Sonntag. NSA ale tuto informaci popírá.

Obama se podle dřívějších informací německých médií Merkelové ve středečním telefonickém rozhovoru omluvil a uvedl, že kdyby o odposlouchávání věděl, tak by ho zastavil.

Bild am Sonntag však s odvoláním na pracovníka NSA obeznámeného s operací týkající se Merkelové tvrdí, že šéf NSA generál Keith Alexander v roce 2010 Obamu o odposlouchávání osobně informoval.

"Obama tehdy tuto operaci nezastavil, ale nechal ji pokračovat," cituje list svůj zdroj. Bílý dům prý dokonce požadoval více materiálů o Merkelové a nařídil NSA, aby o kancléřce vytvořila rozsáhlý spis.

"Obama podle tohoto vysoce postaveného muže z NSA Merkelové nevěřil", napsal Bild am Sonntag.

Podle NSA však Alexander s Obamou o žádné operaci týkající se Merkelové nikdy nemluvil. "Zprávy, které tvrdí něco jiného, nejsou pravdivé." prohlásila mluvčí NSA Vanee Vinesová.

Podle informací týdeníku Der Spiegel byl mobilní telefon kancléřky Merkelové na seznamu odposlechů NSA od roku 2002. Nařízení sledovat tento mobil prý bylo v platnosti ještě několik týdnů před návštěvou prezidenta Obamy v Berlíně v červnu letošního roku.

Bílý dům tento týden v písemném prohlášení pouze informoval o tom, že Obama Merkelovou ujistil, že Spojené státy její komunikaci nesledují, ani nebudou sledovat v budoucnu. Washington ale odmítá odpovídat na dotazy, zda telefon kancléřky byl odposloucháván v minulosti.

Existuje podezření, že americké tajné služby sledovaly řadu státníků, nejen Merkelovou. Skandál s americkým špionážním programem spustil někdejší zaměstnanec NSA Edward Snowden. Snowden, který se nyní v Rusku skrývá před americkou justicí, vynesl materiály s podrobnostmi o činnosti amerických tajných služeb.