Únosci, kteří před sedmi měsíci unesli v pákistánském Balúčistánu dvě Češky, zveřejnili video, na kterém dívky prosí českou vládu o pomoc. Na záznamu, které médiím poskytly rodiny pohřešovaných, si stěžují, že jsou ve špatném stavu.

Video vzniklo 23. srpna, jedna z unesených na záběrech ukazuje noviny s datem. Únosci záznam poslali na český zastupitelský úřad v Islámábádu.

Ženy na něm vystupují odděleně a mluví převážně anglicky. Hana si stěžuje na špatný zdravotní stav, prý má špatný přístup k jídlu a vodě a ani neví, kde druhá unesená dívka právě je.

"Můj zdravotní stav není stabilní, zejména kvůli potravinám a vodě, a zhoršuje se," říká na videu jedna z unesených. "Obávám se také o svoji kamarádku, která byla se mnou, protože nevím, jestli je naživu, nebo ne," dodává.

Mluví ale také o svých posledních přání i o tom, jak by si přála být pohřbena a jakou hudbu si na pohřbu přeje. "Děkuji rodině za lásku a podporu, kterou mi poskytovali celý život," říká také. O něco dříve podotýká, že neví, jak dlouho ještě vydrží.

Vzkaz v češtině

Na další části videa Antonie žádá českou vládu, aby pokračovala ve vyjednávání. "Vyviňte, prosím, co největší tlak na pákistánskou vládu, aby spolupracovala s mými únosci. Dejte jim, prosím, co chtějí. Pomozte mi, prosím, dostat se brzo domů," říká.

Své rodině pak česky vzkázala, aby na ni vzpomínala jen v dobrém.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová k tomu řekla, že nebude nic komentovat. "Je to rozhodnutí rodin, že ta videa budou zveřejněna a my v tom hrajeme jenom roli prostředníka," uvedla s tím, že nosiče se záznamem byly zaslány na zastupitelský úřad v Pákistánu.

Další videozáznam zveřejnily také matky unesených dívek. Hovoří na něm o tom, že jsou rády, že jejich dcery jsou naživu. "Děkujeme lidem, kteří drží naše dcery, za vzkaz prostřednictvím videa. Byly jsme velmi šťastné, že naše děti jsou v pořádku," říkají. "Do vaší země jely s plným respektem k vaší kultuře a tradicím. Doufáme, že se o ně dobře staráte a jsme za to vděčné," uzavřely matky unesených.

Od jejich únosu uplynulo přesně 231 dní, kvůli bezpečnosti ale české ministerstvo zahraničí bližší informace o případu poslední měsíce neposkytovalo.

Vzkaz matek unesených dívek Hanky a Antonie

O probíhajícím vyjednávání s únosci neplánovaně informoval před dvěma týdny sám prezident Miloš Zeman. Během návštěvy Kolína se účastnil besedy se studenty a hned první přímá otázka směřovala na unesené dívky.

Zeman k tomu tehdy prohlásil, že se Češky pohybují mezi Pákistánem a Afghánistánem. Jeho kancelář prý pákistánskému prezidentovi poslala žádost, aby se případu intenzivně věnoval, a ten odpověděl, že úkolem již pověřil tajné služby.

První video

V červnu se na internetu objevilo video, na kterém obě dívky tvrdily, že jsou v pořádku, jejich životy jsou ale v ohrožení. Přimlouvaly se také za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové, která je vězněná v USA.  Podle dostupných informací mělo jít o záznam z dubna.

Siddíkíová je považována v USA za hrozbu pro jejich národní bezpečnost. V červenci 2008 ji zadrželi policisté na východě Afghánistánu a našli u ní návody na výrobu bomb a poznámky o "útocích s množstvím obětí". Při následném výslechu napadla Pákistánka několik amerických důstojníků, které se pokusila zabít.

Siddíkíovou zmínil v červenci ve své kritice zacházení s vězni držícími protestní hladovku na americké základně Guantánamo šéf teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí.

Antonie a Hana byly uneseny letos 13. března, když přejížděly z Íránu do Indie. Vybraly si mezi cestovateli oblíbenou trasu přes provincii Balúčistán, kde si zaplatily převoz autobusem i strážce s kalašnikovem, který je měl doprovázet.

Po asi dvou hodinách jízdy vůz přepadli ozbrojení muži a ženy s sebou odvezli terénními auty na neznámé místo.

Vzkaz matek unesených dívek Hanky a Antonie