Začátkem září Rusko hostilo summit lídrů nejvyspělejších světových ekonomik G20. V Petrohradu nechyběl americký prezident Barack Obama, jeho čínský protějšek Si Ťin-pching, ani německá kancléřka Angela Merkelová.
Organizátoři si pro ně kromě ubytování v luxusních domcích nebo kulturního programu připravili také neobvyklé dárky. Čekala na ně elektronika s logem summitu, která ovšem ve skutečnosti měla sloužit k předávání informací ruské rozvědce.
Podle deníku La Stampa zařízení obsahovala viry "trojské koně, které měly stahovat z počítačů a telefonů informace". Kreml to ale rázně popírá.
O podezřením informoval také list Corriera della Sera, podle kterého prezident Evropské unie Herman Van Rompuy požádal německé tajné služby, aby prověřily darované "flešky", nabíječky a propojovací kabely.
Podezření se prý potvrdilo, a tak vzápětí do evropských metropolí zamířily výstrahy, že "flešky" a nabíječky slouží k ilegálnímu stahování dat a předávají je dál.
Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina ale ve středu vše popřel.
"Jednoznačně to není nic jiného než pokus odpoutat pozornost od skutečných problémů, kterým dominuje denní agenda mezi evropskými metropolemi a Washingtonem, k problémům pomíjivým, které navíc neexistují," prohlásil Dmitrij Peskov v narážce na aféru okolo odposlouchávání evropských vůdců Američany.
Tajná služba sledovala 35 světových lídrů, celkem získala dvě stovky kontaktů - čtěte ZDE
Do Petrohradu se sjeli nejmocnější lidé světa. Ve stínu krize v Sýrii začal summit G20 - čtěte ZDE
Nicméně italský premiér Enrico Letta oznámil, že nechá prověřit informace jak o americkém špehování, tak o údajné ruské pasti.
List la Stampa na svém webu zveřejnil snímky dvou elektronických dárků pro účastníku summitu G20 - přenosného paměťového disku a nabíječky značky Ye!!.
Podle informací odhalených někdejším zaměstnancem amerických tajných služeb Edwardem Snowdenem se terčem sledování stali už účastníci summitu G-20 v Londýně v roce 2009, prý na přímý rozkaz tehdejšího britského premiéra Gordona Browna.
Naposledy Snowden prozradil, že americké tajné služby sbírali data nejen o telefonátech milionů obyčejných lidí, ale sledovaly i hovory nejméně 35 hlav států či vlád.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist