Začátkem září Rusko hostilo summit lídrů nejvyspělejších světových ekonomik G20. V Petrohradu nechyběl americký prezident Barack Obama, jeho čínský protějšek Si Ťin-pching, ani německá kancléřka Angela Merkelová.

Organizátoři si pro ně kromě ubytování v luxusních domcích nebo kulturního programu připravili také neobvyklé dárky. Čekala na ně elektronika s logem summitu, která ovšem ve skutečnosti měla sloužit k předávání informací ruské rozvědce.

Podle deníku La Stampa zařízení obsahovala viry "trojské koně, které měly stahovat z počítačů a telefonů informace". Kreml to ale rázně popírá.

O podezřením informoval také list Corriera della Sera, podle kterého prezident Evropské unie Herman Van Rompuy požádal německé tajné služby, aby prověřily darované "flešky", nabíječky a propojovací kabely.

Podezření se prý potvrdilo, a tak vzápětí do evropských metropolí zamířily výstrahy, že "flešky" a nabíječky slouží k ilegálnímu stahování dat a předávají je dál.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina ale ve středu vše popřel.

"Jednoznačně to není nic jiného než pokus odpoutat pozornost od skutečných problémů, kterým dominuje denní agenda mezi evropskými metropolemi a Washingtonem, k problémům pomíjivým, které navíc neexistují," prohlásil Dmitrij Peskov v narážce na aféru okolo odposlouchávání evropských vůdců Američany.

Nicméně italský premiér Enrico Letta oznámil, že nechá prověřit informace jak o americkém špehování, tak o údajné ruské pasti.

List la Stampa na svém webu zveřejnil snímky dvou elektronických dárků pro účastníku summitu G20 - přenosného paměťového disku a nabíječky značky Ye!!.

Podle informací odhalených někdejším zaměstnancem amerických tajných služeb Edwardem Snowdenem se terčem sledování stali už účastníci summitu G-20 v Londýně v roce 2009, prý na přímý rozkaz tehdejšího britského premiéra Gordona Browna.

Naposledy Snowden prozradil, že americké tajné služby sbírali data nejen o telefonátech milionů obyčejných lidí, ale sledovaly i hovory nejméně 35 hlav států či vlád.