Aféra, podle níž americká tajná služba sledovala evropské politiky, dostává stále širší rozměr. Podle britského deníku The Guardian agenti sledovali hovory pětatřiceti vysoce postavených světových politiků.

Čísla politiků se dozvěděla od amerického vládního činitele, který NSA předal více než 200 kontaktů.

Deník to uvádí s odvoláním na tajný dokument NSA vyzrazený bývalým bezpečnostním pracovníkem Edwardem Snowdenem. Konkrétní jména politiků v textu nejsou.

Jedním, ze sledovaných politiků byla i německá kancléřka Angela Merkelová. Ta už ve středu večer volala americkému prezidentovi Baracku Obamovi s tím, že špehování mezi přáteli je nepřijatelné. 

Podle dokumentu NSA ale americká tajná služba prý z tohoto monitorování získala jen málo tajných informací, napsal britský list.

Z důvěrného dokumentu podle The Guardian vyplývá, že NSA doporučuje vysokým úředníkům z nejrůznějších vládních úřadů včetně Bílého domu a Pentagonu, aby se podělili s tajnou službou o svoje kontakty, které by mohla zahrnout do svého monitorovacího systému.

Sledování bylo rutinní záležitostí

Dokument NSA z roku 2006 ukazuje, že sledování, které se nejnověji provalilo u německé kancléřky Angely Merkelové, nebylo ojedinělou, ale naopak rutinní záležitostí.

Mluvčí Bílého domu sdělil, že USA komunikaci Merkelové nesledují a ani to v budoucnu nehodlají dělat, o minulosti se však nezmínil.

Americký novinář Glenn Greenwald řekl ještě před středečním provalením aféry v rozhovoru pro italský týdeník l'Espresso, že tajná služba sledovala také mobilní telefony italské vlády. 

"NSA prováděla mnoho špionážních aktivit ohledně evropských vlád, včetně italské," řekl Greenwald listu. 

 

Aféra vyvolala bouřlivé reakce na evropské politické scéně a pravděpodobně se projeví i na programu summitu Evropské unie, který začal tento čtvrtek. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso například v reakci připomněl zvyky, které panovaly v komunistické Německé demokratické republice. 

"Víme z ještě velmi nedávné doby, co to znamená totalita. Víme, co se stane, když stát zneužije své moci, aby se vměšoval do životů lidí," upozornil Barroso.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist