Americká armáda v posledních letech při útocích svými bezpilotními letouny v Pákistánu, Afghánistánu a Jemenu zabila nejen některé islámské radikály, ale podle předběžných propočtů také více než 450 civilistů. Uvádí to zpráva, kterou v pátek zveřejnila OSN.

Světová organizace vyzvala Spojené státy, aby sdělily počet civilních obětí, které si podle nich vyžádaly útoky jejich bezpilotních letounů proti islámským aktivistům v různých muslimských zemích. USA dosud podle AP zveřejňují jen málo informací o bezpilotních misích, do kterých je zpravidla zapojena CIA.

Představitel OSN Ben Emmerson, který zprávu připravil, zdůraznil, že Spojené státy a další země používající vojenská bezpilotní letadla mají povinnost vyšetřovat zprávy o civilních obětech. Musí podle něj také vyjasnit oprávněnost příslušných útoků.

Nejčastěji se hovoří o misích amerických bezpilotních letounů v Pákistánu, který je spojencem Washingtonu. Tyto letouny pravidelně odpalují rakety na nepřístupné pohraniční oblasti, jako je Severní Vazíristán, od roku 2004. Tyto části Pákistánu jsou hlavní baštou ozbrojených skupin napojených na Al-Káidu a Taliban.

Zprávy médií o útocích často hovoří i o civilních obětech, což v zemi vyvolává protiamerické a protivládní nálady a protesty. Islámábád začal tlačit na Washington, aby podobné útoky zastavil nebo alespoň omezil. Podle nedávného sdělení analytického střediska New America Foundation Američané tyto útoky letos výrazně omezili.