Itálie chce posílit vojenské hlídky v jižní oblasti Středozemního moře, aby se tak pokusila zabránit opakování lodních neštěstí, která si tento měsíc vyžádaly stovky obětí mezi africkými běženci mířícími do Evropy.
O víkendu italská plavidla zachránila zhruba 400 osob z lodi, která se zhruba 100 kilometrů jižně od ostrova Lampedusa dostala do problémů. Další plavidlo se zhruba stovkou pasažérů zachytili maltští záchranáři, sdělil nejmenovaný činitel italské pobřežní stráže.
Italský premiér Enrico Letta o víkendu uvedl, že úřady v oblasti jižně od Sicílie uskuteční řadu leteckých a námořních opatření. Jde o stejnou oblast, kam od začátku roku dorazily desetitisíce běženců z Afriky, často na přeplněných lodích v mizerném technickém stavu.
Společná operace vzdušných a námořních sil podle Letty začne v pondělí. Ten samý den přitom u Lampedusy přistála další loď se 137 uprchlíky, a to bez předchozího zajištění pobřežní stráží.
"Hodláme ztrojnásobit naši přítomnost v jižním Středomoří z hlediska personálu a prostředků pro vojensko-humanitární misi, která je nutností zčásti i kvůli skutečnosti, že Libye je v současnosti neexistujícím státem," uvedl podle agentury Reuters ministr obrany Mario Mauro v listu L'Avvenire.
Na podrobnostech týkajících se provozu a financování se podle něj v současnosti pracuje. Posílení přítomnosti by ale mohlo zahrnovat větší množství hlídkových pravidel nebo výkonnější lodě s lepší schopností sledování.
"Potřebujeme silnou akci, abychom zastavily případy ztroskotání lodí," sdělil Mauro listu.
Problémy má i Malta
Itálie a Malta patří k zemím, kterých se především týká masivní příliv běženců z Afriky do Evropy. Obě země požádaly o další finanční prostředky Evropskou unii. O aktuálních problémech mohutné migrace do Evropy by podle nich měli jednat ministři členských států EU na dalších schůzce 24. a 25. října.
Italské námořnictvo má pro hlídkování v oblasti v současnosti vyčleněna tři plavidla podporovaná čtyřmi vrtulníky a dvě monitorovací lodě s technikou pro noční vidění. Kromě toho zde operuje pobřežní hlídka a plavidla pohraniční policie, napsal Reuters.
Od počátku roku do konce září se podle údajů úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dostalo do Itálie z Afriky okolo 30 100 osob. Nejvíce z nich, přibližně po 7 500, bylo z válkou sužované Sýrie a z Eritreje. Ze Somálska připlulo okolo 3000 uprchlíků.
Na uprchlíky se prý střílelo. Z Libye
V pátek při havárii lodi s běženci zahynulo nejméně 36 lidí, dalších 206 se podařilo zachránit. Podle odhadů přeživších, které shromáždili činitelé OSN, bylo na lodi až 450 lidí. Celková bilance obětí by tak mohla překročit 200 lidí.
Podle mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Barbary Molinariové to ale nelze tvrdit s jistotou. Na loď prý také při vyplutí z Libye stříleli "Libyjci". Tři lidé prý přitom byli zraněni, loď byla poškozena a začala nabírat vodu. Libyjský premiér účast tamních sil v incidentu popřel a slíbil vyšetřování.
Týden předtím nedaleko ostrova Lampedusa u Sicílie zahynulo více než 350 běženců ze Somálska a z Eritreje. Malta v sobotu varovala EU, že po ztroskotání již druhé lodi s africkými běženci v krátké době se vody Středozemního moře "mění ve hřbitov".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist