Na jih Itálie díky příznivému počasí míří denně ve vratkých člunech i přes 600 ilegálních běženců převážně ze severní Afriky. Italské záchytné tábory už přitom jsou přeplněné.

Středozemní moře je nyní klidné a vlna uprchlíků sílí. V pondělí bylo jen na Sicílii podle agentury DPA přijato více než 600 uprchlíků, kteří připluli ve třech člunech.

Jeden člun s 336 uprchlíky z Eritreje, včetně 64 žen, v noci na úterý zachytila pobřežní stráž u města Porto Empedocle na jihozápadě Sicílie a doprovodila ho na břeh.

K východnímu pobřeží ostrova připlul člun s 67 běženci, kteří tvrdili, že pochází ze Sýrie a Pákistánu. Námořní loď pak pomohla ve svízelné situaci také 233 uprchlíkům u ostrova Lampedusa, uvedla agentura Ansa. Také oni poté byli přepraveni na Sicílii.

 

Zesílený příliv uprchlíků trvá už týdny a italská imigrační střediska už situaci nezvládají. Jedno takové bylo podle DPA uzavřeno v regionu Kalábrie poté, co ho migranti zpustošili kvůli úmrtí v jejich řadách.

Mnoha uprchlíkům se podařilo zmizet ještě předtím, než je úřady mohly vyhostit. Italská ministryně pro integraci Cécile Kyengeová chce imigrační zákony zmírnit, to ale odmítají konzervativní politici.