Z italské koaliční vlády se rozhodlo odstoupit všech pět ministrů ze strany Lid svobody bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Oznámil to v sobotu místopředseda vlády Angelino Alfano.

Šéf koaliční Demokratické strany Guglielmo Epifani označil tento krok za poslední dějství před kolapsem vlády.

V koalici panuje v posledních týdnech napětí kvůli hrozbě, že Berlusconi přijde o senátorský mandát.

K rezignaci vyzval ministry on sám. Svůj krok zdůvodnil rozhodnutím vlády zvýšit daň z přidané hodnoty.

Podle agentury Reuters povede rezignace ministrů pravděpodobně k novým volbám nebo k vytvoření nové koalice.

Italský premiér Enrico Letta v pátek po krizovém zasedání oznámil, že příští týden požádá parlament o hlasování o důvěře vládě.

Členové parlamentu ze strany Lid svobody ve středu večer v zákonodárném sboru opět pohrozili, že hromadně rezignují a přivodí tím pád vlády, pokud imunitní výbor Senátu na svém zasedání 4. října bude hlasovat pro expremiérovo vyloučení z horní komory.

Rezignace zbrzdí také důležité reformy třetí největší ekonomiky eurozóny, která se potýká s recesí, rozsáhlým veřejným dluhem a vysokou mírou nezaměstnanosti mládeže.

Náklady italské vlády na půjčky se v pátek na aukci desetiletých dluhopisů kvůli obavám investorů z politické nestability vyšplhaly na tříleté maximum.

Trest za daňové úniky

Berlusconi byl letos odsouzen ke čtyřletému vězení za daňové úniky v mediální společnosti Mediaset, kterou vlastní. Tři roky se z tohoto trestu ale vymazávají kvůli amnestii z roku 2006. Roční trest si Berlusconi vzhledem ke svému věku navíc může odpykat v domácím vězení, nebo veřejně prospěšnou prací.

Součástí verdiktu byl na základě loňského zákona i pětiletý zákaz vykonávání veřejných funkcí. Nejvyšší soud ale nařídil revizi tohoto rozhodnutí - podle odborníků by zákaz měl být snížen na jeden až tři roky.