Libyjský premiér Alí Zajdán byl propuštěn na svobodu po několikahodinovém zadržování údajně na ministerstvu vnitra. Zajdánovo propuštění oznámila libyjská státní televize a agentuře AFP ho potvrdil ministr zahraničí Muhammad Abdal Azíz.

Sám Zajdán později na svém účtu na Twitteru napsal, že ho únosci chtěli přinutit k rezignaci.

"Jsem v pořádku, díky Bohu. Jestli bylo cílem té operace přimět mě k podání rezignace, pak říkám, že neodstoupím. Postupujeme malými krůčky, ale správným směrem," napsal premiér.

Bývalí povstalci Zajdána unesli ve čtvrtek časně ráno z luxusního hotelu, kde žije. Svou akci později označila za "zatčení na příkaz generální prokuratury", které zdůvodnila rolí, již Zajdánova vláda sehrála při víkendovém zadržení vysokého člena vedení Al-Káidy abú Anase Libího americkým komandem v Tripolisu.

Skupina Operační velení libyjských revolucionářů působící na ministerstvu vnitra popřela rozšířenou domněnku, že Zajdánovo zadržení souvisí s rolí, kterou jeho vláda sehrála při nedávném dopadení vysokého člena vedení Al-Káidy abú Anase Libího americkým komandem v Tripolisu.

Vláda: O vydání zatykače nevíme

Zajdán byl "zatčen" na základě paragrafů vztahujících se ke "zločinům poškozujícím stát nebo bezpečnost státu", uvedla podle agentury AFP bez dalších podrobností.

Vláda nicméně na svém účtu na Facebook uvedla, že "nemá informace o zrušení premiérovy imunity nebo vydání zatykače na jeho osobu".

"Zatčení" provedla Brigáda boje proti zločinnosti podřízená Operačnímu velení libyjských revolucionářů a ministerstvu vnitra, řekl libyjské agentuře Lana mluvčí této brigády Abdal Hakím Balaazí.

Alí Zajdán

Třiašedesátiletý Alí Zajdán je premiérem od loňského listopadu. V 70. letech byl diplomatem ve službách režimu bývalého vůdce Muammara Kaddáfího, v 80. letech ale od režimu zběhl a připojil se k opoziční exilové skupině v Ženevě, kde působil jako právník. Později byl mluvčím exilové Libyjské ligy pro lidská práva.

 

Během občanské války v Libyi v roce 2011 byl poradcem opoziční Přechodné národní rady (NTC), která převzala moc. Loni v červenci byl jako nezávislý zvolen členem přechodného parlamentu, Všeobecného národního kongresu (GNC), z něhož ale po zvolení do čela exekutivy odešel.

Vláda ohlásila, že se schází ke krizové schůzce a situací se bude zabývat také parlament. Prohlášení kabinetu obsahuje rovněž výzvu občanům k zachování klidu. K okamžitému propuštění libyjského premiéra vyzvali v prvních reakcích generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Zajdán byl podle upřesněných informací unesen z luxusního hotelu Corinthia, v němž žije. Podle agentury AP byli uneseni také dva Zajdánovi tělesní strážci.

"Početná skupina ozbrojenců vtrhla ve čtvrtek velmi brzy ráno do hotelu. Vůbec jsme nechápali, co se děje," řekl agentuře AFP jeden z hotelových zaměstnanců.

Odplata za zadržení člena Al-Káidy

Přihlášení povstalecké skupiny k zatčení předsedy vlády vyvolalo domněnky, že akce souvisí s nedávným zadržením člena vedení Al-Káidy abú Anase Libího. Premiérův únos přišel pět dnů poté, co americké komando v Tripolisu Libího zadrželo.

Ten byl na seznamu osob hledaných kvůli spoluúčasti na atentátech proti americkým velvyslanectvím v Keni a Tanzanii v roce 1998 a byla na něj vypsána odměna pěti milionů dolarů. Libí se nyní nachází v americké vazbě mimo Libyi.

Premiér Zajdán se ve středu sešel s Libího rodinou. Její členy ujistil, že jeho vláda podnikne všechno, co je v jejích silách, aby Libímu "garantovala jeho práva".

Bývalý Kaddáfího velvyslanec

Na jaře Zajdánův úřad obléhali členové milic, které bojovaly proti někdejšímu režimu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Bývalí rebelové žádali Zajdánovu demisi, přičemž poukazovali na zákon, jenž zakazuje členům starého režimu zapojit se do politického života. Zajdán za Kaddáfího vlády působil jako velvyslanec.

Libyjským úřadům se po ozbrojeném konfliktu proti Kaddáfímu v roce 2011 nepodařilo obnovit bezpečnost a mezi Libyjci stále koluje množství zbraní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist