Bývalý britský premiér Tony Blair v roce 2008 tehdejšímu libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu slíbil pomoc ve sporu se Spojenými státy, jejichž soud Libyi nařídil zaplacení miliardového odškodného americkým obětem teroristického útoku libyjských tajných služeb na letoun společnosti UTA z roku 1989. Blair zjevně v záležitosti intervenoval u tehdejšího amerického prezidenta George Bushe a ten vznesený nárok zmírnil.

Vyplývá to z korespondence mezi expremiérem a britskou ambasádou v Tripolisu, kterou má k dispozici britský nedělník The Sunday Telegraph.

Dokumenty odhalují, že Kaddáfí se obrátil na Blaira, když mu americký soud Libyi nařídil vyplacení 1,5 miliardy dolarů (nyní zhruba 30 miliard korun) rodinám sedmi Američanů, kteří zahynuli při pumovém atentátu nad Nigerem během letu UTA 772 z konžského Brazzaville do Paříže. Washington navíc mohl zastavit důležité obchodní a investiční aktivity Libye v USA.

Podle příslušné korespondence Blair Kaddáfímu slíbil, že bude v případu intervenovat a kontaktoval amerického prezidenta George Bushe. Ten následně v srpnu 2008 podepsal zákon, jenž původní rozhodnutí soudu zrušil a podle něhož měly být ze sumy odškodněny také oběti dalších teroristických útoků přičítaných Libyi.

 

E-mailová korespondence

Blairova intervence v případu vyplývá například z e-mailu, který 8. června 2008 zaslal tehdejší britský velvyslanec v Libyi Vincent Fean Blairovým spolupracovníkům, tedy dva dny předtím, než se Blair v Libyi soukromě setkal s Kaddáfím. Podle The Sunday Telegraph šlo o nejméně šestou Blairovu návštěvu Libye po odchodu z premiérského postu v červnu 2007.

Fean v e-mailu napsal, že Blair by měl vysvětlit, "co řekl prezidentovi Bushovi, aby dodržel slib" plukovníkovi Kaddáfímu intervenovat.

Při letu nad západní Afrikou 19. září 1989 zemřelo všech 170 pasažérů. Útok se odehrál jen devět měsíců po teroristickem útoku na americký letoun nad skotským Lockerbie. Atentát si vyžádal 270 obětí. Libyi je rovněž přičítán atentát na berlínskou diskotéku La Belle z roku 1986, kdy zahynuli tři lidé a 260 bylo zraněno.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist