Více než tisíc vězňů, především kriminálních zločinců, uprchlo podle oficiální zprávy libyjské policie z vězení nedaleko východolibyjského Benghází. Útěku předcházela vzpoura.

Ostraha věznice dostala podle agentury AFP příkaz po trestancích nestřílet.

Bezprostředně po útěku se ale libyjským bezpečnostním silám údajně podařilo několik vězňů zadržet.

Vězni se vzbouřili ve věznici Kojifíja v době, kdy sousední Benghází zachvátily demonstrace proti vlně politických vražd.

Není jasné, zda vězeňská vzpoura s nepokoji bezprostředně souvisí, či zda trestanci jen využili chaotické situace, uvedla agentura AP. Místní média navíc spekulují, že trestancům při útěku museli pomáhat lidé zvenčí.

Premiér Alí Zajdán prohlásil, že útoku napomohli lidé bydlící v okolí věznice, kteří nechtěli žít v sousedství kriminálníků.

Seznam prchajících vězňů byl zaslán pohraničním postům a policejním služebnám, uvedl premiér.

Podle zdroje z věznice jsou mezi uprchlými vězni těžcí zločinci. Někteří z vězňů byli nicméně odsouzeni za činy spáchané ve jménu dřívějšího režimu Muammara Kaddáfího.

Město proslulé násilnostmi

Benghází, které se v době masového odporu proti vládě Muammara Kaddáfího stalo hlavním městem revoluce, proslulo násilnostmi a notoricky špatnou bezpečnostní situací. Loni tam byl zavražděn velvyslanec USA Chris Stevens a tři další Američané.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist