Po pondělní střelbě v budově amerického vojenského námořnictva ve Washingtonu se v prvních chvílích mluvilo o jednom, možná dvou nebo třech útočnících. Jak ale později prozradila šéfka washingtonské policie Cathy Lanierová, pachatel byl pouze jeden.

"V této fázi nemáme žádný důkaz, žádnou známku, že tam byl další střelec," řekl starosta města Vincent Gray. Policie již dříve oznámila, že jednoho střelce zabila. Zpočátku se hovořilo o tom, že útoku se mohli zúčastnit také dva další střelci.

"Nyní jsme přesvědčeni, že za ztráty na životech je zodpovědná jediná osoba," prohlásila Lanierová.

Zastřelený útočník, který usmrtil 12 lidí, byl identifikován jako 34letý Aaron Alexis. Podle zdroje agentury Reuters byl v roce 2011 propuštěn ze záloh vojenského námořnictva v texaském městě Fort Worth kvůli případům nevhodného chování.

V době útoku pracoval ve firmě The Experts, subdodavateli pro firmu Hewlett-Packard, která se podílela na kontraktu pro vojenské námořnictvo.

Neškodný podivín se záchvaty vzteku

Podle policie u sebe měl tři zbraně včetně útočné pušky AR-15 a pistole, kterou vzal jednomu policistovi během přestřelky.

Alexis vyrůstal v New Yorku. Jeho bývalý spolubydlící tvrdí, že konvertoval k buddhismu, byl údajně hluboce věřící a chtěl se stát buddhistickým mnichem. Začal se údajně učit thajsky a nedávno se vrátil právě z cest po Thajsku.

Sousedé ho považovali za neškodného podivína, věčně ukřivděného a občas propadajícího návalům vzteku. Majitel restaurace, kde Alexis kdysi pracoval, ho popsal jako "třináctiletého kluka v těle 34letého dospělého". Hodně prý pil alkohol, hrál věčně videohry a stále u sebe nosil zbraň.

Podle agentruy AP se potýkal s vážnými psychickými problémy - trpěl například stihomamem nebo poruchami spánku, tvrdí s odvoláním na policejní zdroje. Léčil se kvůli tomu ve vojenské nemocnici a trápily ho také "hlasy", které slýchal.

V letech 2004 a 2010 měl kvůli incidentům s použitím zbraní, k nimž došlo ve Fort Worth a Seattlu, problémy s policií.

"Je opravdu těžké uvěřit, že člověk s tak pestrou minulostí vůbec mohl získat povolení ke vstupu na základnu," řekl CNN washingtonský starosta Vincent Gray.

Naznačil také, že nedávné rozpočtové škrty mohly vést k laxnějším kontrolám. "Dvanáct lidí zaplatilo nejvyšší cenu za to, že se tento muž mohl dostat na základnu," řekl Gray.

Střelec Aaron AlexisÚtok se udál v objektu nazývaném Navy Yard, kde sídlí velitelství systémů válečného námořnictva NAVSEA, které má na starosti koncepci a výrobu amerických vojenských lodí a ponorek.

Podle FBI měl Alexis platnou propustku do tohoto objektu.Všichni zaměstnanci totiž mají identifikační karty, bez které se do budov v objektu nedostanou.

Útočník podle starosty zabil 12 lidí ve věku od 46 do 73 let. Osm lidí bylo navíc zraněno. Útočníkův motiv zatím zůstává neznámý. Starosta upozornil, že neexistují žádné známky toho, že útok byl teroristickým činem. Dodal však, že takovouto možnost nelze vyloučit.

Alexis vstoupil do budovy č. 197 krátce před půl devátou ráno. V 8.20 policie zaznamenala tři výstřely. "Byl daleko od nás, takže jsme mu neviděli do obličeje. Ale viděli jsme, jak vytahuje zbraň, míří na nás, a pak vystřelil," popsala útok Terry Durhamová pro televizi ABC News.

Pálit začal prý z terasy ve třetím patře na lidi na hlavním prostranství, kde je i prosklená jídelna. Další svědci uvedli, že na ně střílel na chodbě ve druhém patře.

V budově vypukl chaos a zaměstnanci si prý vzájemně pomáhali najít úkryt nebo utéct ven. Někteří se schovali v kuchyni. "Slyšeli jsme zevnitř něco jako výstřely přes tlumič. Potom nám nějaký člověk řekl, abychom utekli," řekl pro stanici WJLA velitel námořnictva Tim Jirus.

Zastřelil muže vedle mě

Podíval se prý směrem, odkud výstřely vycházely, a v tu chvíli muž, který stál vedle něj, padl mrtvý k zemi. "Byl jsem šťastný, že jsem přežil... Ten muž vedle mě byl zastřelen, já ne," dodal.

Ostatní přeživší popisovali střelbu v konferenční místnosti i to, jak namísto křiku bylo spíš slyšet, jak si pracovníci vzájemně psali přes mobily, kde jsou a co se tam děje. 

V době incidentu byl na základně velitel operací vojenského námořnictva admirál Jonathan Greenert, jemuž se ale podařilo bezpečně areál opustit a ukrýt se v nedalekém armádním objektu.

Úřady z bezpečnostních důvodů nechaly uzavřít několik škol v okolí areálu námořnictva, jednu administrativní budovu i řadu vládních budov ve Washingtonu. Včetně prostor Senátu v budově Kongresu. Během úterka by se situace měla vrátit k normálu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist