S hodinovým zpožděním byli v úterý vyhlášeni letošní laureáti Nobelovy ceny za fyziku. Prestižní ocenění nakonec získal britský čtyřiaosmdesátiletý fyzik Peter Higgs a jeho o čtyři roky mladší kolega z Belgie François Englert, kteří objevili "božskou částici", neboli Higgsův boson.

O jeho existenci svět informovali už v roce 1964, minulý rok se ve středisku Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) jejich teorie potvrdily.

Akademie se v přímém přenosu telefonicky spojila s Englertem, který odpovídal na otázky novinářů. Podle něj je kolem "božské částice" stále mnoho otázek, na které je potřeba odpovědět.

Zavzpomínal i na své první setkání s Higgsem. Co bude dělat s osmi miliony švédských korun, které spolu s oceněním získá, prý zatím netuší. Je ale nesmírně šťastný, uvedl. Spojit se i s druhým oceněným se nepodařilo, podotkli členové akademie. Byl mu avšak odeslán e-mail.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.