Neutrina nejsou rychlejší než světlo, takže Einsteinova teorie relativity nadále platí. Potvrdil to nejnovější experiment evropských vědců, o kterém v pátek informovala Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN).
Definitivně tak byla vyvrácena nedávná domněnka, že světlo mohou ještě překonat menší částice, zvané neutrina.
"Nové měření ukazuje, že neutrina nepřekonala rychlost světla," uvedl CERN v prohlášení. Zároveň připomněl, že už v únoru zpochybnil výsledek loňského pokusu, při němž se částice menší než atom měly pohybovat rychleji než světlo.
Dodatečně se totiž zjistilo, že experiment, který vyvolal více vzrušení ve sdělovacích prostředcích než v tradičně opatrnější vědecké komunitě, poznamenala technická chyba při měření rychlosti neutrin.
Experti přitom už při oznámení převratné noviny upozorňovali, že je nezbytné ji potvrdit novým pokusem.
V rámci původního experimentu posílali vědci z urychlovače v CERN svazky protonů v pulzech, které trvaly deset mikrosekund. Ze srážek protonů vznikla neutrina, která podle chybných měření prostřednictvím systému GPS přilétla o 60 nanosekund dřív, než ve skutečnosti měla.
Neutrina a další vědecké omyly - čtěte ZDE
Neutrina nemusí být rychlejší než světlo. Vědci v CERN špatně zapojili kabel - čtěte ZDE
Současná věda se tak nadále musí opírat o skoro sto let starou Einsteinovu teorii relativity, podle níž by se ve vesmíru nic nemělo pohybovat rychleji než světlo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist