Britský fyzik Peter Higgs, který už v roce 1964 předpověděl existenci "božské částice", díky níž mohly vzniknout atomy i planety, se pravděpodobně nebude ucházet o Nobelovu cenu.

"Je hezké, že jsem měl pravdu," komentoval svůj úspěch skromný třiaosmdesátiletý vědec na páteční tiskové konferenci.

Nyní si podle svých slov hodlá především v klidu žívat důchodu a doufá, že se zvládne vyhýbat novinářům.

Na otázku, zda se bude snažit Nobelovu cenu získat, odpověděl stroze: "Nevím. Nemám blízké přátele v Nobelově výboru."

Hawking prohrál

O tom, že by si Higgs za teorii bosonu Nobelovu cenu zasloužil, jsou přesvědčeni akademici v čele s předním fyzikem Stephenem Hawkingem.

Vyjádřili se tak ve středu poté, co vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) oznámili, že objevili novou subatomární částici, která by mohla být právě Higgsovým bosonem.

"Výsledky experimentu mají velký dopad. Já ale právě prohrál 100 dolarů," uvedl Hawking v interview pro BBC. Před několika lety se totiž vsadil s jedním z kolegů, že vědci částici nikdy neobjeví.

Pokud se Higgsova teorie "božské částice" prokáže, půjde podle mnohých o jeden z objevů století.

Higgsův boson, po němž vědci pátrají desítky let, je totiž jedním ze základních stavebních kamenů současné fyziky. Měl by vysvětlovat, jak ostatní částice získaly hmotnost.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist