Venezuelský prezident Nicolás Maduro v pondělí nařídil do 48 hodin vyhostit tři diplomaty z velvyslanectví Spojených států v Caracasu. Prý se domlouvali s opozičními vůdci z "krajní pravice", jak destabilizovat režim a sabotovat elektrickou síť a ekonomiku země.
"Nařídil jsem ministru zahraničí zařídit jejich vyhoštění. Mají 48 hodin na to, aby opustili zemi. Vypadněte z Venezuely! Gringové, táhněte domů!" zvolal Maduro v televizním projevu.
Mezi vyhošťovanými diplomaty je podle agentury AP nejvýše postavená představitelka amerického velvyslanectví, chargé d'affaires Kelly Keiderlingová, dále konzulární úředník jménem David Moo a Elizabeth Hoffmanová, pracující v politické sekci velvyslanectví.
"Naprosto odmítáme nařčení, že by vláda USA byla zapletena do jakéhokoliv spiknutí sloužícího k destabilizaci venezuelské vlády," uvedlo velvyslanectví a dodalo, že američtí diplomaté v zemi udržují styky "s celým s politickým spektrem, včetně vládnoucí strany".
Vztahy USA a Venezuely jsou už řadu let mrazivé, místa velvyslanců v Caracasu a Washingtonu jsou od roku 2010 neobsazena. Letos v březnu venezuelské úřady vypověděly dva americké vojenské přidělence. Washington odpověděl vyhoštěním dvou venezuelských diplomatů.
Hospodářská válka
Keiderlingová v Caracasu působila od července 2011. Dříve pracovala na diplomatických postech v Moldavsku, Kyrgyzstánu, Botswaně, Dominikánské republice a na Kubě.
V posledních týdnech Maduro tvrdí, že "hospodářská válka" vedená z Washingtonu může za nedostatek zboží na pultech venezuelských obchodů a za časté výpadky elektřiny, zatímco prezidentovi kritici považují tyto problémy za důsledek neúčinné měnové kontroly a nedostatku investic do elektrické sítě. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv vytýkají Madurově vládě, že omezuje svobodu projevu a nezávislost médií.
Opoziční vůdce Henrique Capriles, který s Madurem těsně prohrál v dubnových prezidentských volbách, označil vyhoštění diplomatů za kouřovou clonu, která má zamaskovat, že Maduro nezvládá řízení země.
Země bohatá na ropu se v posledních letech potýká i s rozsáhlou korupcí, stoupajícím počtem násilných trestných činů i nedostatkem potravin a léků.
Maduro se minulý týden se vrátil ze státní návštěvy Číny do vlasti, aniž by se zastavil v New Yorku, kde měl promluvit v rozpravě OSN. Změnu programu vysvětlil "obavou ze spiknutí", bez dalších podrobností o údajném komplotu. Jen dodal, že sotva by prezident USA Barack Obama o spiknutí nevěděl.
Dříve Caracas obvinil USA, že údajně zakázaly venezuelskému prezidentskému letounu přelet přes americký vzdušný prostor, když mířil na návštěvu Číny. Ministerstvo zahraničí USA ale později popřelo, že by zákaz přeletu americké úřady vydaly.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist