Nositeli letošních alternativních Nobelových cen se stali konžský lékař Denis Mukwege, palestinský aktivista pro lidská práva Radží Surání, americký politolog a expert na odzbrojení Paul Walker a Švýcar Hans Herren se svou nadací Biovision za práci při zajišťování bezpečných dodávek potravin.
Laureáti byli vyhlášeni ve čtvrtek ve Stockholmu. Mezinárodní porota je vybrala z 94 kandidátů ze 48 zemí. Ocenění, která jsou dotována celkovou částkou dva miliony švédských korun (asi šest milionů Kč), budou slavnostně předána začátkem prosince ve švédské metropoli.
Alternativní Nobelovy ceny (oficiálně zvané Right Livelihood Awards) se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí.
Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, ale musí je investovat do činnosti, za kterou ocenění získal. Alternativní Nobelovy ceny jsou také do jisté míry vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen, jejichž držitelé budou oznámeni v říjnu.
V loňském roce se o alternativní Nobelovy ceny podělili afghánská bojovnice za lidská a ženská práva Sima Samarová, americký propagátor nenásilného odporu Gene Sharp a britská kampaň proti obchodu se zbraněmi Campaign Against Arms Trade.
Čestnou alternativní Nobelovu cenu dostal turecký ekolog Hayrettin Karaca za dlouholetou angažovanost ve prospěch životního prostředí ve své zemi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist