Země Evropské unie pozastaví licence na vývoz zbraní do Egypta, shodli se ve středu v Bruselu ministři zahraničí unijních států.

Pokračovat má naopak pomoc určená egyptským nejzranitelnějším skupinám a občanské společnosti, plyne ze závěrů mimořádné schůzky šéfů diplomacie evropské osmadvacítky.

Podle šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové unijní ministři zahraničí ostře odsoudili "nepřiměřené" násilí ze strany egyptských bezpečnostních sil, ale také násilnosti a teroristické činy druhé strany konfliktu.

"Vyzýváme všechny strany, aby ukončily spirálu násilí, zastavily provokace a nenávistné řeči," řekla Ashtonová na tiskové konferenci.

Z politického dialogu by podle ní neměly být vyloučeny žádné skupiny, které odmítají násilí a uznávají demokratické principy. "Politický smír a spolupráce jsou určitě to správné řešení," dodala diplomatka.

Armáda v Egyptě v minulých dnech tvrdě a se stovkami obětí potlačila protesty příznivců v létě sesazeného prezidenta Muhammada Mursího a stoupenců Muslimského bratrstva. Od minulé středy zemřelo přes 900 lidí. Napětí v zemi se dále stupňuje, množí se útoky na kostely či budovy státní správy.

Členské země EU souhlasily s tím, že pozastaví licence na všechno vybavení, které by mohlo být použito při "vnitřních represích". EU bude pokračovat v pomoci egyptské občanské společnosti a jejím nejzranitelnějším skupinám.

Další podpora Egypta má být posuzována na základě toho, jak se nynější režim postaví k principům, které jsou pro unii podstatné.

Export z Česka

Egypt je jedním z hlavních trhů pro české výrobce zbraní. Například uherskobrodská Česká zbrojovka v květnu oznámila, že v Egyptě získala největší zakázku za posledních deset let. Zvítězila totiž v tendru egyptského ministerstva vnitra na dodání 50 tisíc pistolí CZ P-07 Duty. Objem ročního kontraktu je ve stovkách milionů korun. 

"Dodávky pistolí pro policii v Egyptě byly na základě známých událostí posledních týdnů pozastaveny, jejich pokračování závisí především na vývoji situace v této zemi," uvedl obchodní ředitel České zbrojovky Ladislav Britaňák. 

Vývoz vojenského materiálu z Česka do Egypta je pozastaven už od poloviny července. "Nové žádosti o vývoz nejsou povolovány," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Paták.

Armáda v Egyptě v minulých dnech násilně a se stovkami obětí potlačila protesty příznivců v létě sesazeného prezidenta Muhammada Mursího a stoupenců Muslimského bratrstva. Od minulé středy zemřelo přes 900 lidí. Napětí v zemi se dále stupňuje, množí se útoky na kostely či budovy státní správy.

Evropská unie prosazuje konec násilností, ukončení výjimečného stavu v zemi a propuštění politických vězňů. Egyptská politika by se podle EU měla vrátit k dialogu a demokratickým postupům za účasti všech významných skupin egyptské společnosti.

Podle prvního náměstka českého ministra zahraničí Jiřího Schneidera, který dnes v Bruselu jednal za ČR, nemohla unie po násilnostech k vývoji v Egyptě mlčet.

"Na druhou stranu - a o tom byla velmi detailní debata - je jasné, že si členské státy přejí, aby si EU zachovala otevřené dveře ke komunikaci. Evropa má v Egyptě své zájmy, Egypt je v nejbližším sousedství," řekl diplomat.

V nynější situaci je podle něj "samozřejmě nepředstavitelné", aby firmy z EU dodávaly do Egypta prostředky, které mohou být zneužity k násilí podobnému událostem z minulého týdne.

"Všechny státy souhlasí s tím, že je potřeba vyhodnocovat to, co je možné do Egypta vyvážet," uvedl Schneider. Širší otázkou pak podle něj je, jak se postavit k bezpečnostní spolupráci s Káhirou.

"Ať vývoj v Egyptě bude jakýkoliv, pokud ho budeme chtít ovlivnit, budeme muset spolupracovat s egyptskými bezpečnostními složkami," dodal náměstek českého ministra zahraničí.

Evropská pomoc občanské společnosti

EU loni rozhodla posílit pomoc Egyptu o pět miliard eur (téměř 130 miliard korun). Pomoc je však vázána na politické a ekonomické podmínky. Mnohé z nich zatím egyptské úřady nebyly schopny splnit, a tak pomoc už nyní do země neplyne.

V letech 2007-2013 také EU vyčlenila v rámci evropské politiky sousedství miliardu eur (asi 26 miliard korun), v roce 2013 bylo ale kvůli nestabilitě a neplnění podmínek vyplaceno jen asi 16 milionů eur (cca 416 milionů Kč).

Další pomoc z Evropy do Egypta různým nevládním organizacím a občanské společnosti dosahuje výše přibližně 23 milionů eur (asi 600 milionů Kč).

Případný výpadek západní pomoci Egyptu přitom dorovnají arabské a muslimské země, oznámila tento týden Saúdská Arábie.

Evropská unie podle závěrů dnešní schůzky prosazuje konec násilností, ukončení výjimečného stavu v zemi a propuštění politických vězňů. Unijní země také zdůrazňují potřebu funkčních demokratických institucí, které by chránily všechny egyptské občany, včetně žen či menšin, a dbaly o vládu práva a ochranu základních svobod.