Na svatbě vnuka kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva zazpíval i slavný americký rapper Kanye West a zpěvačka Beyoncé. Podle médií za své vystoupení obdrželi vysokou, konkrétně sedmimístnou odměnu, informovala agentura RIA Novosti.

Americké celebrity se přitom v minulosti staly již několikrát terčem kritiky za své koncerty pro autoritativní vůdce postsovětských republik.

Nazarbajev vládne v zemi od roku 1991 a opakovaně bývá kritizován za porušování lidských práv.

Nejmladší prezidentův vnuk, třiadvacetiletý Ajsultan Nazarbajev, který vystudoval prestižní britskou vojenskou akademii Sandhurst, se ženil v sobotu. Za ženu si vzal o tři roky mladší Alinu Boranbajevovou, dceru šéfa největší kazašské plynárenské společnosti.

Šéf Gazpromu

Svatební party, kterou pořádal Nazarbajev, se uskutečnila v luxusním hotelu Royal Tulip v Almaty. Americký rapper zde měl vystoupit údajně za tři miliony dolarů (necelých 60 milionů korun). Mezi svatebními hosty byl i generální ředitel ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller a množství ruských celebrit.

V roce 2011 měl pro Nazarbajeva vystoupit i britský zpěvák Sting, svůj koncert ale zrušil právě kvůli porušování lidských práv v zemi. Reagoval tehdy na násilné potlačení demonstrací stávkujících zaměstnanců v ropném průmyslu.

J Lo u turkmenského diktátora

Letos v červnu si pak vysloužila kritiku zpěvačka Jennifer Lopezová za to, že zazpívala "Happy Birthday" na oslavě narozenin turkmenského diktátora Gurbanguliho Berdymuhameda. Jak se později hájila, nikdy by prý pro něj nezpívala, kdyby věděla, že se v zemi porušují lidská práva.

Mezinárodní organizace hájící lidská práva Human Rights Watch opakovaně kritizovala režim kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva za věznění a mučení jeho odpůrců a potlačování opozice. Nazarbajev v minulosti výtky vždy odmítal a tvrdil, že lidé ze Západu mívají často "překroucený" pohled na jeho zemi.