Radiace ve skladovacích nádržích s vodou v jaderné elektrárně Fukušima je 18krát vyšší, než udávalo minulé měření. Oznámila to společnost provozující elektrárnu. Z nádrží rovněž uniká další voda, uvedla společnost.
Únik vody z elektrárny poničené katastrofálním zemětřesením a vlnou tsunami v roce 2011 přiznala společnost Tokyo Electric Power (Tepco) v červenci. Japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií (NRA) tento týden zvýšil stupeň závažnosti úniku vysoce radioaktivní vody používané k chlazení z jedné z nádrží z původního prvního stupně, který označuje pouhou anomálii, na třetí stupeň, který na mezinárodní stupnici jaderných události znamená "závažný incident".
Únik vody ve Fukušimě je gigantický. Nedá se ani změřit, říká odborník - čtěte ZDE
Úřady označily únik vody z Fukušimy větším stupněm nebezpečí. Jde o závažný incident - čtěte ZDE
Provozovatel elektrárny oznámil, že radioaktivita naměřená u dna jedné z nádrží dosahuje hodnoty 1800 milisievertů za hodinu, což je dávka, která by byla pro člověka vystaveného tomuto záření smrtelná za čtyři hodiny. Ještě minulý týden přitom udávala měření hodnotu 100 milisievertů za hodinu.
Společnost Tepco rovněž zjistila další únik, tentokrát z potrubí spojujícího dvě z nádrží. Dosavadní objem radioaktivní vody, jejíž únik z jedné z poškozených nádrží firma přiznala, byl 300 tun. Jak dlouho už voda, která se zřejmě dostala i do oceánu, z elektrárny přesně uniká, není jasné.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist