Finská vláda oznámila výrazné změny ve svém sociálním systému, který byl dosud jedním z nejštědřejších na světě. Úsporná opatření plánuje kabinet přijmout kvůli tomu, aby si Finsko zachovalo úvěrový rating na nejvyšším možném stupni AAA i přesto, že ekonomika se zpomaluje a populace v zemi stárne, uvedla agentura Reuters.

Finský kabinet oznámil, že v roce 2025 bude v zemi věk odchodu do důchodu 62,4 roku, zatímco doposud byl 60,9 let. Rovněž chce zatlačit na obce, aby urychlily reformu zdravotní péče. O své výhody přijdou i studenti, vláda jim chce snížit finanční příspěvky, aby je přiměla hledat si práci dříve.

Podobné to bude s příspěvky na péči o dítě. Ty se rovněž změní, aby měly matky mnohem větší motivaci vrátit se dříve do práce, uvádí se v prohlášení kabinetu.

Změny nejspíš nenastanou okamžitě a vyvolají určitě velký odpor u některých voličů. Vláda se na novém plánu shodla po více než týdenním vyjednávání, některé strany vládní koalice byly totiž zprvu proti.

Kabinet premiéra Jyrkiho Katainena změny oznámil společně s návrhem rozpočtu pro rok 2014, který činí 53,9 miliardy eur (1,38 bilionu korun). Jde o menší částku než pro letošek, kdy byl rozpočet 55,1 miliardy eur (1,42 bilionu korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist