Američtí vědci sestrojili nejpřesnější hodiny na světě. Jednotlivé tiky se od sebe rozcházejí nanejvýš o biliardtinu tisíciny, takže dvoje takové hodiny by po celou dosavadní existenci vesmíru tikaly v dokonalém souladu.

Takt přitom udávají extrémně ochlazené atomy kovového prvku ytterbium, informoval v americkém vědeckém časopise Science vynálezce hodin Andrew Ludlow.

Hodiny, které vlastní americký Národní institut standardů a technologie (NIST), by jednou mohly najít uplatnění například v satelitní navigaci.

Ytterbiové hodiny jsou přinejmenším desetkrát stabilnější než všechny ostatní atomové hodiny, které také hrají důležitou roli v telekomunikaci a navigaci. Stabilita hodin na bázi ytterbia "otvírá dveře k řadě napínavých praktických aplikací přesného měření času", zdůraznil Ludlow.

Podle vědců může být zařízení užitečné pro navigační systémy, ale také ve vesmírných teleskopech a v zeměměřičství.

Vědci na hodinách pracují už deset let. Zhruba 10 000 atomů ytterbia ochladili na teplotu deset miliontin stupně nad absolutní nulou (minus 273,15 stupně Celsia) a uchytili je do takzvané optické mřížky z laserového světla. Jiný laser atomy aktivoval tak, aby vydávaly charakteristické záření.

Aby vědci zjistili, jak stabilní je puls ytterbiových hodin, vytvořili ještě jednu verzi atomových hodin a chod obou zařízení pak porovnali.

Absolutní přesnost ytterbiových hodin vědci ještě nevyčíslili. Ve zmíněné studii měřili zatím jen pravidelnost tiků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist