Egyptský soud ve středu nařídil propustit bývalého prezidenta Husního Mubáraka z vazby. S odvoláním na bezpečnostní a soudní zdroje, podle nichž pominuly důvody pro jeho zadržování, o tom informovala agentura Reuters.

Jeden z jeho právníků prozradil, že by bývalý prezident mohl být na svobodě už ve čtvrtek. Prokuratura se údajně může proti soudnímu rozhodnutí o Mubárakově propuštění odvolat ve lhůtě 48 hodin.

Prokurátor dozorující kauzu už ale prý oznámil, že této možnosti nevyužije.

Mubárak bude i přes propuštění stále souzen za spoluvinu na smrti stovek demonstrantů za revoluce, která ho začátkem roku 2011 svrhla. Ve vazbě je od dubna roku 2011.

Doživotí

Loni za to byl odsouzen k doživotnímu trestu, avšak odvolací soud nařídil obnovení procesu a ten běží od letošního května. Mubárak však ve vazbě není kvůli této kauze, protože v ní už překročil maximální hranici vazebního zadržování, která je v Egyptě dvouletá.

Už v dubnu se jeho právníci snažili vymoci pro něj propuštění, ale byla proti němu vznesena další obvinění v korupčních kauzách. O té poslední soudci rozhodovali ve středu a sešli se k tomu ve věznici Tora, v níž je Mubarak vězněn.

Prokuratura má po středečním verdiktu 48 hodin na odvolání. Podle stanice Al-Džazíra verdikt neznamená ani zproštění obvinění v posledním případě korupce. Podle něj Mubárak přijal dary od státního deníku Al-Ahrám v hodnotě 11 milionů dolarů (212 milionů korun).

Přesto byla prý odstraněna poslední právní překážka k Mubárakově dalšímu zadržování. Podle právních zástupců rodina už hodnotu darů vrátila.

Právníci bývalého státníka od samého počátku o jeho propuštění nepochybovali. Jeden z analytiků v televizi řekl, že pětaosmdesátiletému Mubárakovi teoreticky nic nebrání kandidovat v příštích prezidentských volbách, protože zatím nebyl z ničeho usvědčen.

Vyjde-li tento týden Mubárak na svobodu, bude to sedm týdnů od chvíle, kdy armáda po protivládních protestech přinutila odstoupit jeho nástupce Muhammada Mursího. Následovaly nepokoje jeho stoupenců, které mají na kontě téměř tisíc lidských životů. Za revolučních událostí v roce 2011 zahynulo asi 800 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist