Britská vláda pohrozila listu The Guardian soudním stíháním, pokud nezničí tajné materiály, jež získal od Američana Edwarda Snowdena. Pevné disky s americkými tajnými dokumenty, které měla v té chvíli k dispozici redakce listu, byly zničeny v přítomnosti britských agentů, popsal šéfredaktor listu Alan Rusbridger.

O kauze se začalo hovořit nyní kvůli skandálu kolem novináře Glenna Greenwalda a jeho životního partnera Davida Mirandy.

Toho při mezipřistání z Berlína do Ria de Janeiro v neděli devět hodin zadržovali na londýnském letišti na základně protiteroristického zákona.

Greenwald je Američan a píše pro The Guardian. Začátkem června zveřejnil články o Snowdenovi a jeho odhalení špionážního programu Prism, když se s ním osobně setkal v Hongkongu.

V pondělí, když se Miranda vrátil do Ria, Greenwald prohlásil, že zveřejní další dokumenty a že Británie bude litovat, že jeho partnera zatkla.

Rusbridger ve svém pondělním článku napsal, že před měsícem, když The Guardian otiskl několik materiálů na základně Snowdenových odhalení, mu jeden z britských představitelů řekl: "Tak jste se pobavili, teď chceme, abyste ten materiál vrátili."

Po několika dalších rozhovorech přišli do londýnské redakce listu dva bezpečnostní experti. Ve sklepě budovy pak osobně dohlédli na to, aby byly pevné disky se Snowdenovými informacemi zničeny.

Ty ale pravděpodobně ani tak nejsou ztraceny a zjevně stále existují další kopie. Mohou na to ukazovat výroky samotného Snowdena, jenž v polovině července Guardianu vyhýbavě odpověděl na otázku, kolik lidí kopie má.

"Vše, co k tomu mohu říct, je, že americká vláda to nemůže utajit tím, že mě uvězní nebo zabije," uvedl tehdy Snowden v písemné odpovědi.

Rusbridger stejně tak prohlásil, že vzhledem k dnešní digitální technice to byl zcela bezvýznamný a symbolický čin. "Budeme dále trpělivě a pilně Snowdenovy dokumenty zveřejňovat, ale ne v Londýně," sdělil. Deník chce zřejmě materiály publikovat z míst, která nepodléhají britské jurisdikci.

Rusbridger prý při svých jednáních s vládními zástupci a ještě před zničením disků upozornil, že list nemůže dělat svou novinářskou práci, pokud se bude řídit přáním vlády. Dostalo s mu odpovědi, že práci vykonal, jelikož rozpoutal debatu o sledování lidí: "Máte svou debatu. Už není třeba o tom dále psát."

Cesta do Berlína

Guardian údajně Mirandovu cestu do Berlína platil. Brazilec se tam setkal s nezávislou filmařkou Laurou Poitrasovou, která byla jako první v kontaktu se Snowdenem a byla spoluautorkou článků, které na základně Snowdenových odhalení vyšly ve Washington Post a Spiegelu.

Greenwald tvrdí, že Miranda Poitrasové předal materiály stažené Snowdenem a dostal od ní zase jiné určené pro Greenwalda. Všechny prý byly zašifrované. K tomu, že Mirandovi byly zabaveny telefony, počítač, paměťové karty a fotoaparát, Rusbridger napsal, že to práci a záměry jeho listu nijak neovlivní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist