Šifrovací e-mailová služba Lavabit, kterou údajně používal whistleblower Edward Snowden, ukončila ve čtvrtek provoz. Vynálezce služby svůj krok odůvodnil tím, že se "nechce podílet na zločinech proti Američanům".
Lavabit, pyšnící se svými bezpečnostními vymoženostmi, měl prý asi 350 000 uživatelů. Ke zrušení služby patrně došlo poté, co její poskytovatelé odmítli spolupracovat s americkou vládou na sledování svých uživatelů.
"Byl jsem přinucen učinit obtížné rozhodnutí - podílet se na zločinech proti Američanům, nebo po takřka deseti letech tvrdé práce zavřít Lavabit," uvedl majitel poštovní služby Ladar Levison na webu Lavabitu.
Dodal, že zvolil "pozastavení činnosti", ale že nemůže zveřejnit to, čemu v uplynulých šesti týdnech čelil a co vyústilo v jeho rozhodnutí.
Zmíněný šestitýdenní časový rámec se shoduje s dobou, kdy Snowden zveřejnil v médiích praktiky elektronické špionáže amerických tajných služeb.
Nad koncem Lavabitu se na Twitteru pozastavil i novinář Glenn Greenwald, který jako první Snowdenův příběh popsal.
Amazing: Lavabit - the email service used by Snowden - shuts down rather than comply with US orders http://t.co/o2ELQjbVYJ
— Glenn Greenwald (@ggreenwald) August 8, 2013
Aféra Snowden
Právě sledování elektronické komunikace milionů lidí odstartovalo skandál kolem bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena. Ten vynesl na veřejnost informace o rozsahu, v jakém dochází ke sledování soukromé komunikace běžných lidí.
"Tato zkušenost mi dala významnou lekci," uvedl Levison. Zároveň svým zákazníkům doporučil, aby nesvěřovali svá soukromá data společnostem podléhajícím zákonům Spojených států do té doby, dokud nebude k dispozici jasný soudní precedent nebo k celé záležitosti nezaujme stanovisko Kongres.
Služby Lavabitu očividně použil Snowden. Před čtyřmi týdny zástupkyně Human Rights Watch, organizace hájící lidská práva, uvedla, že ji Snowden kontaktoval z e-mailu zajištěného Lavabitem.
Běžní internetoví uživatelé jen zřídka využívají skutečně zašifrované e-maily. Z dokumentů zveřejněných Snowdenem vyplývá, že některé technologické společnosti jako Google či Microsoft byly přinuceny pomáhat výzvědným službám se získáváním e-mailů a dat svých klientů.
Obama kvůli azylu pro Snowdena zrušil schůzku s Putinem. Kreml je rozhodnutím rozčarován - čtěte ZDE
Tito velcí poskytovatelé sice běžně šifrování nabízejí, přesto ale s úřady spolupracují, jak ze zveřejněných záznamů vyplývá.
Azyl v Rusku
Snowdenovi nyní hrozí v jeho vlasti soud a pravděpodobně i vězení za špionáž. Prý si byl vědom toho, že se nejspíš už nikdy do USA nevrátí.
Nyní pobývá na území Ruska, které mu udělilo azyl. Tento krok zhoršil vzájemné americko-ruské vztahy, což se projevilo mimo jiné zrušením plánované schůzky prezidentů Vladimira Putina a Baracka Obamy.
Rusko prý žádný odvetný krok nechystá.
Podle posledních zpráv už Snowden vycestoval z Moskvy pryč, ovšem informace o něm jsou velmi kusé. S veřejností komunikuje pomocí svého ruského právníka a na veřejnosti se vůbec neukazuje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist