Barack Obama v pondělí splnil jeden ze svých prezidentských slibů, které dal veřejnosti při páteční tiskové konferenci o zvýšení důvěryhodnosti amerických tajných služeb.

Nařídil vrchnímu šéfovi amerických špionážních složek Jamesi Clapperovi, aby sestavil nezávislý tým odborníků, kteří posoudí stav výzvědných a komunikačních technologií.

Obamův pokyn je jednou z reakcí na červnové vyzrazení tajného protiteroristického špionážního programu Prism, jehož prostřednictvím americké tajné služby vyhodnocují a skladují obrovské objemy dat z mezinárodního internetového provozu a telefonické komunikace.

Informace o Prism v červnu vypustil na veřejnost bývalý externí spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který z obav před americkou justicí nedávno zvolil ruský azyl.

Podle Obamova pokynu Clapperovi, o němž informoval Bílý dům, má vzniknout panel nezávislých odborníků, kteří mají podrobit analýze výzvědné a monitorovací technologie amerických špionážních organizací.

Mají posoudit, jak si vládní agentury mohou udržet důvěru občanů a jak tajné sledování internetu ovlivňuje zahraniční politiku v době, kdy se stále víc informací dostává na veřejnost.

První výsledky své práce mají experti Obamovi předložit do 60 dnů, konečnou zprávu pak do poloviny prosince.

Prezident na páteční tiskové konferenci rovněž slíbil, že vyzve Kongres, aby novelizoval zákon regulující shromažďování dat z internetové a telefonické komunikace. Ministerstvo spravedlnosti má vypracovat směrnice, kterými se vládní monitorovací programy budou řídit.

Vláda nad těmito programy posílí kontrolu a zároveň provede "náležité reformy" v činnosti kontroverzní americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist