Před rozlomením trupu uvízlé lodě varovali odborníci už v polovině října. A jejich předpovědi se díky silné bouři o víkendu naplnily. Nákladní loď Rena, která ztroskotala nedaleko novozélandských břehů, se v sobotu rozpadla na dva kusy.

"Rena se rozpůlila, pořád ale stojí na útesu a vespod je možná stále spojena," vysvětlilo námořnictvo Nového Zélandu. Loď je zaklíněná velmi pevně, dodal mluvčí Bruce Fraser. Úplný rozpad plavidla tak prý nepředpokládá, informuje Radio New Zealand.

Potapěči nyní zjišťují, zda je možné obě části zase spojit. Záchranáři také připustili, že dva kontejnery z nakloněné lodě už spadly do moře. Dalších devět je na naznámém místě - možná se rozbily v nákladním prostoru, možná už také spadly.

Server tvnz.co.nz uvedl, že rozbouřené moře vyplavilo na pláže trosky, větší množství nové ropy ale zaznamenáno nebylo. Přesto ekologové ohlásili už několik tučnáků "zalepených" ropou, kteří museli být očištěni.

Řecká nákladní loď Rena plující pod liberijskou vlajkou najela na útes u zátoky Tauranga u Severního ostrova 5. října minulého roku. Zachráněná posádka lodi se poté snažila odčerpat z plavidla ropu, aby zabránila jejímu úniku do moře.

Podle tehdejších zpráv bylo z 1370 tun oleje, který zůstal na palubě lodi, odčerpáno nejméně 645 tun. Práce však narušovalo špatné počasí. Kolik oleje přesně zůstalo na palubě, není jisté.

Novozélandské úřady nehodu loni označily za nejhorší ekologickou havárii v dějinách země. Uniklá ropa zabila asi 1400 ptáků a 13 tuleňů. Z obecného ohrožení byli obviněni filipínský kapitán lodi a jeden lodní důstojník. Kapitánovi hrozil až rok vězení a pokuta deset tisíc novozélandských dolarů (142 tisíc korun).

Související