Ruský ministr sportu, cestovního ruchu a mládeže Vitalij Mutko bránil kontroverzní zákon o zákazu propagace homosexuality. Ten začátkem léta schválil ruský parlament.
Moskvě podle něj jde jen o ochranu mladých lidí, uvedl Mutko u příležitosti konce mistrovství světa v atletice. Propagaci homosexuality ministr přirovnal k propagaci alkoholismu či drog.
"Už jsem to několikrát opakoval a ještě jednou to objasním, tento zákon neodebírá práva žádnému občanovi, ať již jde o atleta, jiného z účastníků, organizátora či nějakého z dalších hostů, kteří přijedou do Ruska," prohlásil Mutko.
Legislativa, kvůli které se již objevily hlasy vyzývající k bojkotu olympiády v Soči příští rok, má prý jen ochránit mladou generaci Rusů. Zákon "trestá osoby, které navádějí nezletilce k navázání netradičních sexuálních vztahů".
Ruské úřady mají v plánu ještě upřesnit, co přesně si pod tím představují. Místní ministerstvo vnitra ale již řeklo, že bude dodržování zákona důsledně sledovat právě během olympijských her.
"Chceme chránit naši mladou generaci, jejíž duše se teprve formuje," uvedl ruský ministr sportu. "Chceme je chránit proti propagandě alkoholismu, drog a netradičních sexuálních vztahů. Až vyrostou a budou dospělí, budou si moci sami určit, co chtějí," dodal Mutko.
Za porušení zákona může hrozit pokuta v přepočtu šedesát tisíc korun, až 15 dní vězení nebo vyhoštění ze země.
Kontroverze se nevyhnula i nynějšímu šampionátu, během kterého ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová nejprve zákon údajně bránila, poté se ale nechala slyšet, že byla její slova špatně pochopena.
Švédská výškařka Emma Greenová-Tregarová si zase na podporu homosexuálů nabarvila nehty na duhovo. O dva dny později si je ale musela přelakovat, protože jí bylo sděleno, že porušila pravidla: během soutěží jsou zakázána jakákoli komerční a politická gesta.
Ke sporné legislativě se o víkendu vyjádřil i šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, který před více než týdnem požádal ruskou vládu o detailní vysvětlení, jak chce ruská strana během zimní olympiády v Soči dodržování zákona vymáhat.
"Olympijské hry jsou určené pro všechny, bez ohledu na sexuální orientaci," uvedl Rogge v rozhovoru pro berlínský list Der Tagesspiegel. "Jsme proti jakémukoliv kroku, který by tento princip ohrozil," dodal. Ruské úřady je prý ujistily, že se zákon účastníků zimní olympiády nijak nedotkne.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist