Severní Korea souhlasí s obnovením schůzek rodin rozdělených korejskou válkou v letech 1950 až 1953. První setkání po třech letech se má uskutečnit 19. září, uvedla severokorejská tisková agentura KCNA. Komunistická KLDR tak reagovala na výzvu jihokorejské prezidentky, která před pár dny vyzvala Pchjongjang, aby "otevřel své srdce" a setkání rodin umožnil.

KLDR souhlasila, že první schůzka se uskuteční během tradičního podzimního festivalu, který letos připadá na 19. září. Pchjongjang navrhuje, aby se rodiny potkaly v severokorejském letovisku Kumgang v oblasti Diamantových hor. Vedení země přišlo i s návrhem druhého setkání, tentokrát prostřednictvím videokonference 4. října, v den výročí summitu obou korejských zemí v roce 2007.

Po korejské válce zůstaly rozděleny miliony příbuzných. Poslední kolo setkání, při nichž se mohli někteří z nich pod záštitou Červeného kříže sejít, se konalo v roce 2010. Obě země Korejského poloostrova jsou od skončení tříletého ozbrojeného konfliktu v roce 1953 fakticky stále ve válečném stavu. Tehdy bylo podepsáno pouze příměří, které je dosud v platnosti.

Vztahy mezi oběma Korejemi se začaly v posledních dnech nepatrně zlepšovat. Tento týden ve středu se oba státy dohodly na znovuotevření společného průmyslového komplexu Kesong, který byl uzavřen v dubnu. Tento komplex, založený roku 2003 na území KLDR a financovaný převážně Jižní Koreou, byl symbolem spolupráce obou korejských států z dob sbližování. Působilo v něm 123 jihokorejských firem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist