Severní a Jižní Korea se na středečních jednáních nedohodly na podmínkách znovuotevření společné průmyslové zóny v Kesongu, která byla uzavřena letos v dubnu v rámci vyostřené krize na Korejském poloostrově.
Informovala o tom agentura Jonhap s odvoláním na jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Podle něj se má další schůzka na toto téma uskutečnit v pondělí.
KLDR rovněž umožnila představitelům jihokorejských firem, které v Kesongu působily, komplex navštívit a zkontrolovat svá zařízení. Zároveň se KLDR a Jižní Korea dohodly na jednáních o obnovení programu setkávání rozdělených rodin.
Severní Korea také navrhla zahájit oficiální rozhovory o obnovení přeshraničních zájezdů, které jsou nyní pozastaveny. Pchjongjang doufá, že by se rozhovory o zájezdech mohly uskutečnit 17. července a setkání Červeného kříže o schůzkách rodin navrhl na 19. července.
O víkendu se obě strany v zásadě dohodly na tom, že průmyslový komplex Kesong bude znovu uveden do provozu, "hned jak budou obě země připraveny". Zatím se ale oba státy rozcházejí v tom, na čí straně je vina za uzavření komplexu, který byl posledním symbolem mezikorejské spolupráce.
Kim Čong-un se zbavil nevlastní matky. Věděla prý příliš mnoho - čtěte ZDE
Za sedm let 80 důlních projektů: Satelitní snímky svědčí o rozvoji ekonomiky KLDR - čtěte ZDE
Jižní Korea chce od Pchjongjangu především pevné záruky znemožňující další jednostranné uzavření komplexu. To by pro KLDR ovšem byla hořká pilulka, protože by tím musela přiznat plnou odpovědnost za uzavření Kesongu, míní analytici.
Severní Korea průmyslový park uzavřela v dubnu, v době vyostření krize na rozděleném Korejském poloostrově. Obě země od války v letech 1950 až 1953 zůstávají stále technicky ve válečném stavu.
V únoru režim Kim Čong-una provedl třetí jaderný test. Rada bezpečnosti OSN odpověděla zpřísněním sankcí, na což Pchjongjang zareagoval přerušením přímých telefonních linek se Soulem, vyhrocením rétoriky a výhrůžkami válkou Jižní Koreji i Spojeným státům.
Dalším krokem KLDR bylo uzavření průmyslového komplexu Kesong. Ten vznikl roku 2003 na území KLDR a financovala jej převážně Jižní Korea. Kesong se stal symbolem spolupráce obou Korejí z dob sbližování a působilo v něm 123 jihokorejských firem, které zaměstnávaly severokorejské dělníky. Komplex byl důležitým zdrojem příjmů pro zbídačenou Severní Koreu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist