Londýnští údržbáři v kanalizačním systému našli 15tunovou usazeninu tuku, tlejících zbytků jídla a dámských hygienických potřeb. Obrovský nános odpadu o velikosti autobusu, který si v médiích vysloužil označení tukovec (fatberg), je vůbec největší, jaký byl v britských stokách kdy nalezen, napsal server listu The Independent.

Nevábný objev učinili zaměstnanci vodohospodářské a odpadové společnosti Thames Water v londýnské čtvrti Kingston na jihozápadě hlavního města.

Stalo se tak díky stížnostem místních obyvatel, kteří hlásili problémy při splachování toalet. Pokud by si mazlavá hmota nadále žila nikým nepozorována, mohly by splašky zaplavit domy, obchody i ulice.

"V minulosti jsme již odklízeli velké masy tuku z podzemí centra Londýna, nikdy dříve jsme ale neviděli jedinou hroudu takovéto velikosti, která by ucpala kanalizaci," prohlásil Gordon Hailwood z Thames Water.

Podle něj musí být objevená 15tunová koule největší tukovou usazeninou v celé britské historii. "Pokud bychom ji neobjevili včas, splašky by mohly stříkat ze všech kanálových vpustí v Kingstonu. Byla tak velká, že opravy poškozené stoky potrvají až šest týdnů," dodal.

Hromada tuku ucpala stoku v takovém rozsahu, že kanálový profil o rozměrech 70 na 48 centimetrů měl snížený průtok jen na pět procent normální kapacity. Kanál poškodila v úseku dlouhém celých 20 metrů.

Firma čistící odpady proto vyzvala obyvatele, aby se nezbavovali tuku jednoduchým spláchnutím do kanalizačního systému. Varování platí i pro splachování menstruačních vložek, tampónů a vlhčených ubrousků, které se na rozdíl od toaletního papíru hůře rozkládají.

Podívejte se na záběry z kanalizace v Kingstonu (zdroj: Dailymail.co.uk):

Tuková koule v podzemí Londýna