Omán poskytl azyl několika členům rodiny bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Oznámil to ománský vládní zdroj, který citovala agentura Reuters. Podle něj jsou ve skupině i dvě osoby hledané Interpolem. Libye oznámila, že na žádost o vydání těchto lidí je zatím brzo.

Většina rodiny po Kaddáfího smrti v roce 2011 odjela z Libye a někteří zamířili do Alžírska. Byla tam jeho žena Safíja, dva synové a dcera Ajša. Alžírsko minulý týden oznámilo, že Kaddáfího klan už delší dobu na jeho území není. Kam zamířil, ale neuvedlo.

Podle ománského zdroje byli Kaddáfího příbuzní v Alžírsku od loňského října. "Přijali jsme jejich žádost o azyl za podmínky, že se nebudou zapojovat do politiky," sdělil tento zdroj agentuře Reuters. Mezi žadateli je prý Safíja i synové Muhammad a Hannibal a také dcera Ajša.

Libye se v minulosti obrátila na Interpol se žádostí o dopadení Ajši a Hannibala. Na oba byl vydán mezinárodní zatykač.

Libyjský ministr zahraničí Muhammad Abdal Azíz v pondělí potvrdil, že Kaddáfího rodina se přesunula do Ománu. "Omán je svrchovaný stát a jako ostatní země má právo přijmout osoby, které hledají azyl, a členy politické opozice. Od těch, kteří přijmou členy Kaddáfího rodiny nebo jeho stoupence, žádáme pouze to, aby jim nedovolili stát se negativním faktorem revoluce," řekl.

K dotazu, zda bude Tripolis žádat o vydání, řekl, že na to je zatím brzy.

Z Kaddáfího příbuzných se Libyjcům podařilo dopadnout jenom syna Sajfa Isláma. Soud s ním začal v lednu, ale jde v něm jen o prohřešek, kterého se Kaddáfího syn údajně dopustil v době vazby. Z válečných zločinů ho viní Mezinárodní trestní soud, jemuž ale Libye Sajfa Isláma nevydala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist